APRIL FAVOURITES / NİSAN FAVORİLERİ:


Another month is gone and it seemed so fast this time. I started typing “March Favourites” then I thought “Wait a second… it’s April favourites time!” Seems unreal to me but it’s May already and I don’t know where the time’s flown by. This month I have mostly makeup favourites but I have basically used the same routine for the whole month. Let’s see what we have;

Bir ay daha geçip gitti ve bu sefer bana bayağı hızlı geçmiş gibi geldi. “Mart Favorileri” yazmaya başlamıştım ki birden Nisan ayı favorileri zamanının geldiğini fark ettim! Gerçek gibi gelmiyor ama Mayıs geldi bile ve zaman nasıl uçup gitti anlamadım. Bu ayki favorilerim genel olarak makyaj ürünlerinden oluşuyor ama ay boyunca temelde aynı rutini kullandım. Bakalım nelerimiz varmış;

The Balm “Balm Desert Bronzer/Blush”: I bought it to use as a bronzer and it does make a beautiful bronzer but this month I’ve used it only as a blusher. It looks like a really warm bronzer but it has no orangeness in it at all. It has a bit of a red undertone but it looks so natural on the skin. This is not a matte bronzer, it definitely has a bit of a sheen to it. There is no shimmer in it though, it just gives the face a beautiful healthy glow. I’d say that it has a satin finish.

Ben bunu bronzlaştırıcı olarak kullanmak için almıştım ve çok da güzel bir bronzlaştırıcı görevi görüyor zaten ama ben bu ay bu ürünü sadece allık olarak kullandım. Çok sıcak tonluymuş gibi durmasına rağmen içinde hiç turunculuk yok. Biraz kırmızı alt tonlu gibi ama ciltte çok doğal duruyor. Mat bir bronzlaştırıcı değil, içinde kesinlikle biraz parlaklık var. Ama bu parlaklık sim şeklinde değil, sadece cilde güzel ve sağlıklı bir ışıltı veriyor. Daha çok saten bitişli diyebilirim.

H&M “High Impact Eye Colour”: I’ve got two shades of these H&M eyeshadows but my most recent purchase is this one in the shade “Cocoa Mauve”. It’s absolutely gorgeous and I’ve been using it non-stop since I got it. The colour is a bit hard to describe but it’s like a taupey mauve. This too has a more of a satin finish. It doesn’t have any glitter or shimmer in it but it’s not completely matte either. It’s also crease-proof and long-lasting.

Bende bu H&M farların iki rengi var ama en son aldığım “Cocoa Mauve” isimli bu rengi oldu. Kesinlikle muhteşem bir ürün ve aldığımdan beri aralıksız kullanıyorum. Rengi tarif etmesi biraz zor ama lila/kahve ve gül kurusu karışımı diyebilirim. Bunun da bitişi saten gibi. İçinde hiç sim ya da parıltı yok ama tamamen mat da değil. Aynı zamanda topaklanma ve çizgilere dolma da yapmıyor ve tüm gün dayanıyor.

H&M “Cream Lipstick”: OMG THIS SHADE! It’s the only lipstick I’ve used for the whole month and I never use a lipstick more than a few days. I have the shade “Rust Me”, it’s a beautiful beautiful muted berry/red. It’s so wonderfully creamy and moisturising too. Not very long-lasting but I can get past it since it’s such a beautiful colour and so easy to apply.

BU RENK Bİ HARİKA DOSTUM! Tüm ay boyunca kullandığım tek ruj bu oldu ki ben asla bir ruju birkaç günden fazla kullanmam. Bendeki rengi “Rust Me”, çok çok güzel soluğumsu bir kırmızı/vişne rengi. İnanılmaz derecede kremsi ve nemlendirici. Pek uzun süre dayanmıyor ama o güzel rengi ve kolay sürümü için değer.

L-R: The Balm “Balm Desert”, H&M “Cocoa Mauve”, H&M “Rust Me” / Soldan Sağa: The Balm “Balm Desert”, H&M “Cocoa Mauve”, H&M “Rust Me”

Maybelline “Brow Satin”: I talked about this product in detail so I’m not gonna say too much. You can read my detailed review here if you’d like to. This is the only drugstore brow product I like so far and I’ve used so many. I mean it. So many. This is a dual ended product with an automatic tiny nib pencil on one side and a powdered sponge tip applicator on the other. I have the shade “Dark Brown” which is the perfect dark brown shade with not a bit of warmness in it. It’s a cool toned, almost ashy brown.

Bu üründe detaylı olarak bahsetmiştim o nedenle fazla uzun anlatmayacağım. İsterseniz detaylı yorumumu burada okuyabilirsiniz. Uygun fiyatlı markalar içinde tek beğendiğim kaş ürünü bu oldu şimdiye kadar ve çok ürün denedim. Gerçekten. Çok ürün denedim. İki taraflı bir ürün bu. Bir tarafında incecik uçlu asansörlü bir kalem ve öteki tarafında pudralı bir sünger uçlu aplikatör var. Bendeki rengi koyu kahve olan “Dark Brown”. Gerçekten mükemmel bir koyu kahve tonu, içinde hiç sıcaklık yok. Soğuk tonlu, hatta küllü bir kahve.

Rival De Loop Young “Wet & Dry Concealer”: I have the shade “03 Anti Red” which is a very creamy anti-redness concealer. The green concealer cancels out any redness on the skin. I sometimes use it on its own and sometimes use some other concealer on top of it. Since it has a light-weight formula, it’s ok to use on its own too. It’s such a creamy and easy to apply product that actually works.

Bende bu ürünün “03 Anti Red” isimli kırmızılık karşıtı olan kapatıcısı var. Yeşil kapatıcı ciltteki kırmızılıkları ortadan kaldırmaya yarıyor. Ben bu ürünü bazen tek başına bazen üstüne başka bir kapatıcıyla kullanıyorum. Çok hafif bir yapısı olduğu için tek başına da kullanılabiliyor. Gerçekten işe yarayan kremsi ve uygulaması kolay bir kapatıcı.

Blistex “Lip Relief Cream”: This is the only lip treatment that can help my chapped lips. I don’t usually get chapped lips but when I do this thing gets rid of that dead skin on my lips in the same day. Yes, in the same day! It only takes about 24 hours for my lips to get renewed. It has a minty smell and medical flavour but it’s a proper lip treatment, not a lip balm so I don’t really care what it tastes or smells like. Besides the scent is not too overwhelming anyway.

Çatlamış dudaklarıma çare olan tek dudak bakım kremi bu. Genelde dudaklarım çatlamaz benim ama çatladığında da bu ürün üstündeki ölü deriden aynı gün içinde kurtarıyor beni. Evet, aynı gün içinde! Dudaklarımın yenilenmesi için 24 saat kadar bir süre yeterli oluyor. Naneli bir kokusu ve medikal bir tadı var ama gerçek bir ilaç gibi zaten, sıradan bir dudak kremi değil o nedenle nasıl koktuğu falan umurumda değil. Ayrıca kokusu o kadar da ağır değil zaten.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s