TOP 5: DRUGSTORE EYE LINERS / EN İYİ 5: UYGUN FİYATLI GÖZ KALEMLERİ


Hello everyone! Today I’m back with another “Top 5” post. This time I’ll be talking about eye liners, aka one of my favourite makeup items. I’ve also sneaked a little bonus product into the list so actually I’ll be talking about six products instead of five. The best part is that they’re all from the drugstore so you don’t need to break the bank to define your eyes. I have loads of different colours of these eye liners I’ll be talking about but I’ll be talking about just one colour of each or else we’ll be here forever. Anything I reccomend here comes in various beautiful shades so definitely go check them out in the drugstore to see what shade options they have. Ok, so let’s get into this…

Herkese merhaba! Bugün başka bir “En İyi 5” yazısıyla karşınızdayım. Bu sefer göz kalemlerinden, diğer bir deyişle benim favori makyaj ürünlerimden birinden bahsedeceğim. Listeye bir de bonus ürün sıkıştırdım, yani aslında beş yerine altı üründen bahsedeceğim. En iyisi ise bu ürünlerin hepsi uygun fiyatlı, yani gözlerinizi belirginleştirmek için çok ciddi paralar harcamak zorunda değilsiniz. Bende bu bahsedeceğim göz kalemlerinin bir sürü farklı rengi var ama her birinin yalnızca bir renginden bahsedeceğim yoksa sonsuza kadar burada oluruz. Önereceğim her şeyin pek çok farklı ve güzel rengi var, o nedenle seçenekleri görmek için mağazalara bir uğrayın derim. Evet, hadi başlayalım madem…

 

 

Physicians Formula “Shimmer Strips Custom Eye Enhancing Eyeliner Trio”: I have so many of these that it’s getting ridiculous. These are my holy grail eye liners! They come in packs of three, hence the name, and there are different ones for different eye colours and looks. I absolutely love the black ones in all of them but the one I have here for this post is the pewter shade in the “Nude Eyes” trio. They are easy to apply and they don’t budge or smudge at all once they set. They last for hours and hours without moving a bit. They do have some shimmer in it like the name suggests but it’s not really obvious. I also like that these are retractable, I just don’t like carrying around a sharpener with me so these are great. And actually they do come with a hidden sharpener on the back if you want to sharpen the tip but I don’t really use it unless I accidentally break the tip. My only complaint about these are that they don’t purchase them individually. I always run out of the black ones first so if I want another black one I need to grab the whole set.

Bende bunlardan o kadar çok var ki saçmalamış olabilirim. Benim favori göz kalemlerim bunlar! Üçlü setler halinde satılıyorlar ve farklı göz renkleri ya da makyaj seçenekleri için pek çok farklı set var. Physicians Formula ürünleri ülkemizde maalesef sadece eczanelerde satılıyor ve bugün bahsedeceğim ürünlerin içinde de en pahalıları ancak verdiğiniz paraya üç adet mükemmel göz kalemi almış oluyorsunuz. Ben siyah olanların hepsini seviyorum ama şu an bu yazı için göstereceğim “Nude Eyes” setindeki kurşun renkli olan. Bu kalemlerin sürümü çok kolay ve bir kere kurudu mu kesinlikle ne akma ne dağılma yapıyorlar. Saatlerce hiçbir şey olmadan kalabiliyor. İçlerinde biraz ışıltı var ama pek belli olmuyor açıkçası. Aynı zamanda bu kalemlerin asansörlü olmasını da çok seviyorum ben, yanımda kalemtıraş taşımaktan hoşlanmıyorum o nedenle bunlar harika. Aslında arkalarında zaten gizli kalemtıraşları bile var eğer kalemin ucunu açmak isterseniz ama ucu yanlışlıkla kırılmadıkça ben bu kalemtıraşları kullanmıyorum bile. Bu kalemlerle ilgili tek problemim ise tek tek satışlarının yapılıyor olmaması. Her seferinde ilk olarak siyah olanları bitiyor ve eğer yine siyah almak istiyorsam tüm seti almam gerekiyor.

Catrice “Made To Stay Inside Eye Khôl Kajal”: This is my new holy grail eye liner! Since I have a hard time getting a black Physicians Formula one, I had to find another option and this is it. It doesn’t budge or smudge, maybe not as stubborn as the Physicians Formula but still really really good. This one too is retractable and comes with a sharpener on the back. I have the black one and unlike the Physicians Formula liners, this one is completely matte.

Yeni favori göz kalemim bu! Siyah bir Physicians Formula alabilmek zor olduğu için başka bir seçenek bulmam gerekiyordu o da bu oldu. Ne akıyor ne dağılıyor, belki Physicians Formula kadar inatçı değil ama yine de çok çok iyi. Bu da asansörlü ve arkasında kalemtıraşı var. Bendeki rengi siyah, Physicians Formula kalemlerinin aksine bu tamamen mat.

Rimmel “Scandaleyes Waterproof Kohl Kajal”: I have so many colours of these but one of my favourites is this nude shade. I use this on my lower rims to highlight my eyes. This is a regular eye pencil that you need to sharpen but it has a gel infused formula so it’s really soft and easy to apply. It’s also waterproof so it doesn’t budge or smudge at all.

Bende bunun bir sürü rengi var ama favorilerimden biri bu ten rengi olanı. Ben bunu gözümün alt iç kısımlarında aydınlık bir görünüm sağlamak için kullanıyorum. Bu klasik bir göz kalemi yani kalemtıraş kullanarak açmanız gerekiyor ama jel bir yapısı olduğundan çok yumuşak ve sürümü kolay. Suya dayanıklı olduğu için de kesinlikle akma ve bulaşma yapmıyor.

L’Oréal “Color Riche Le Khôl”: Seriously, these eye pencils need more hype. These are incredibly soft and pigmented. I have the shade “104 Icy Cappuccino” and it’s such a unique and beautiful shade so I had to include it in this list. The colour is a bit hard to describe, it’s a shimmery cool toned golden light brown shade. Unfortunately this is not waterproof but I still love it. This looks perfect on the lower lash line but I also love it on my upper lash line when I don’t wear eyeshadow. I highly recommend this eye pencil, especially this shade.

Cidden, bu göz kalemleri çok daha fazla övgü hak ediyor. Bu kalemler inanılmaz derecede yumuşak ve pigmentli. Bendeki rengi “104 Icy Cappuccino”, çok özgün ve güzel bir renk olduğu için bu listeye eklemek istedim. Bu rengi tarif etmesi biraz zor, ışıltılı ve soğuk tonlu bir altın/açık kahve karışımı. Maalesef suya dayanıklı değil ama ben yine de çok seviyorum. Alt kirpik dibinde mükemmel duruyor ama ben far sürmediğimde üst kirpik dibindeki duruşunu da çok seviyorum. Bu göz kalemini, özellikle de bu rengini kesinlikle tavsiye ederim.

L’Oréal “Super Liner Silkissime”: This is another gel infused eye pencil. I have the matte black shade and this one is a gorgeous really deep black colour. This one is waterproof and again it doesn’t budge either. I mostly use this to tightline, it’s really soft so it doesn’t irritate my eyes at all.

Bu da yine jel yapıda kalemlerden biri. Bende mat siyah olan rengi var ve gerçekten çok güzel koyu siyah bir tona sahip. Suya dayanıklı bir kalem olduğu için bu da hiç akma yapmıyor. Ben bunu genelde üst kirpik dibinin iç kısmında kullanıyorum, çok yumuşak olduğu için kesinlikle gözümü rahatsız etmiyor.

Bonus

Nyx “Slim Eye Pencil”: As you can see from the photo this is a well-loved product. It’s so tiny that it’s almost non-existant now but I still wanted to mention this. I have the shade “918 White Pearl” which makes an amazing highlighting shade. It’s exactly what it says, a pearly white shade. I use this on the inner side of my eyes almost everyday and even though this is not waterproof it still lasts for quite some time.

Resimden de gördüğünüz üzere bu en sevdiğim kalemlerimden biri. O kadar küçüldü ki yok sayılabilir artık ama yine de kısaca bahsetmek istedim. Bendeki rengi “918 White Pearl” aydınlatıcı olarak kullanılabilen inanılmaz güzel bir renk. Adı gibi incimsi beyaz bir renge sahip. Ben bunu hemen her gün gözlerimin iç kısımlarında kullanıyorum ve suya dayanıklı olmamasına rağmen yine de oldukça uzun süre dayanıyor.

L-R / Soldan Sağa: Physicians Formula, Catrice, Rimmel, L’Oréal “Icy Cappuccino”, L’Oréal Silkissime, Nyx

L-R / Soldan Sağa: Physicians Formula, Catrice, Rimmel, L’Oréal “Icy Cappuccino”, L’Oréal Silkissime, Nyx

 


 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s