NAIL POLISH DUPES / OJE MUADİLLERİ


Hello everyone! I went through my nail polish collection and today I’m gonna talk about the dupes I’ve found in my collection. I never buy highend polishes. I just think that when it comes to nail polish, a drugstore one can do the same or even better. Bu still some of these are more affordable than others. Also a couple of them are the same brand but different colour that look alike. And I have a couple of possible dupes for some highend polishes that I don’t own too. All swatches below are two coats and kudos to my Flormar sponge nail polish remover for enduring this tough task. Let’s see what I have for you…

Herkese merhaba! Oje koleksiyonumu bir güzel karıştırdım ve bugün sizlere koleksiyonumda bulduğum birbirinin muadili ojelerden, yani oje dupelarından bahsedeceğim. Ben lüks oje markalarından hiç alışveriş yapmıyorum. Bence uygun fiyatlı markalar da oje konusunda aynı işi, hatta daha iyisini çıkarabiliyor. Yine de buradaki ojelerin bazıları diğerlerinden daha uygun fiyatlı. Aynı zamanda bir-iki tane aynı markalı ancak birbirine çok benzer farklı renkte ojeler de var. Bir de bende olmayan bazı yüksek fiyatlı ojeler için de bir-iki muadil buldum gibi. Aşağıdaki oje swatchlarının hepsi iki kat ve bu arada Flormar sünger oje çıkarıcımı da bu zorlu göreve dayandığı için tebrik etmek isterim. Bakalım sizler için neler bulmuşum…

Essie “82 Buy Me A Cameo” vs. Cecile “7”: Cecile is a really affordable Turkish brand I reckon so I’m not sure if you can find it anywhere else. And Essie is definitely not a drugstore brand here, it’s quite an expensive brand, plus I reckon nowhere in Turkey is carrying Essie anymore. Since you can’t get nail polish delivered from international websites, a dupe is a good idea. This Essie polish is one of my favourites, it’s slightly slightly less golden than the Cecile one but you really can’t tell the difference at all. They’re both rose gold with the same metallic finish. L’Oréal, Artistry and Covergirl also have quite similar looking polishes.

Sanırsam artık burada hiçbir yer Essie getirmiyor, e yurtdışı sitelerden de oje getirtemediğimize göre bir muadil fena fikir değil. Bu Essie oje benim favorilerimden, Cecile’inkinden çok çok az daha altın renkte ama o minik fark gerçekten hiç anlaşılmıyor. İkisi de roze altın ve aynı metalik bitişe sahip. Yurtdışında L’Oréal, Artistry ve Covergirl‘ün de buna çok benzer ojeleri bulunmakta.

Top / Üst: Cecile – Bottom / Alt: Essie

Top / Üst: Cecile – Bottom / Alt: Essie

Essie “54 After Sex” vs. Wet’n’Wild “E412A Burgundy Frost”: Essie one is just a tad lighter than the Wet’n’Wild and Wet’n’Wild looks like it has golden shimmer in it but it’s still the same colour with the same shimmery finish.

Essie’ninki Wet’n’Wild’dan az daha açık ton ve Wet’n’Wild’dakinde altın rengi ışıltılar gözüküyor ama ikisi de aynı renk ve aynı ışıltılı bitişe sahip.

Top / Üst: Wet’n’Wild – Bottom / Alt: Essie

Top / Üst: Wet’n’Wild – Bottom / Alt: Essie

Sephora “M20” vs. Wet’n’Wild “E417F Eggplant Frost”: This is the old (and a really battered) packaging of the Sephora polish. I reckon you can still get the same colours in the newer packaging. They’re both the exact same colour and finish but the Wet’n’Wild one has a bit more blue shimmer in it.

Sephora ojenin eski (ve oldukça yıpranmış) şişesi bu. Sanırsam aynı renkleri yeni şişelerinde alabiliyorsunuz hala. İkisi de aynı renge ve bitişe sahip, yalnızca Wet’n’Wild’ın içinde birazcık daha mavi ışıltılar var.

Top / Üst: Wet’n’Wild – Bottom / Alt: Sephora

 

 

Essie “809 Miss Fancy Pants” vs. Essie “77 Chinchilly”: If you already own one these polishes from Essie, you don’t need the other one. “Miss Fancy Pants” is just slightly slightly lighter than “Chinchilly”.

Bu Essie ojelerden biri sizde zaten varsa ötekine gerek yok. “Miss Fancy Pants”, “Chinchilly”den yalnızca azıcık daha açık tonda.

Top / Üst: “Chinchilly” – Bottom / Alt: “Miss Fancy Pants”

Top / Üst: “Chinchilly” – Bottom / Alt: “Miss Fancy Pants”

 

 

Golden Rose Fantastic “193” vs. Oriflame Visions “Green Malachite”: Again Golden Rose is another Turkish brand I reckon. Although you might be able to get it in other countries maybe. These are the same colour but the Golden Rose one has more of a metallic finish though you can’t really tell the difference.

Bunlar aynı renk ancak Golden Rose’unkinin daha metalik bir bitişi var. Yine de farkı anlamak pek de mümkün değil.

 

Top / Üst: Oriflame Visions – Bottom / Alt: Golden Rose

 

Christian Louboutin “Scarab III” vs. Revlon “933 Chameleon”: Now I don’t own the Christian Louboutin one but as soon as I saw this Revlon polish I thought they could be dupes. As far as I can see from the swatches these two polishes are really good dupes. They both have the same metallic finish and the same duochrome effect and colour.

Bende Christian Louboutin’ınki yok tabi ama bu Revlon ojeyi görür görmez ona muadil olabileceğini düşünmüştüm. Fotoğraflardan görebildiğim kadarıyla da gayet iyi bir muadil. İkisi de aynı bitişe ve aynı duokrom efekt ve renge sahip.


Temptalia

Photo from “Temptalia”

Essie “44 Bahama Mama” vs. Pastel “40”: Pastel is another Turkish brand and this colour is the exact same dupe for Essie’s “Bahama Mama”. There’s not even one difference with these ones.

“Bahama Mama” Essie’nin en çok satanlarından. Siz de bu ojeyi arıyorsanız fazla uzağa gitmenize gerek yok. Pastel’in bu rengiyle birebir aynı ve en ufak bir farkları bile yok.

 

Top / Üst: Pastel – Bottom / Alt: Essie

 

Nails Inc. “Porchester Square” vs. Rimmel Rita Ora “498 Rain Rain Go Away”: Okay, so recently I mentioned how these two could be possible dupes, then I mentioned the Rimmel one as a recent purchase too. Turns out I already had the Rimmel one. -.- This is what happens when you have way too many nail polishes. Anyway I don’t own the Nails Inc. one but as far as I can see these two are really good dupes, don’t you think?

Geçenlerde bu ikisinin olası muadiller olabileceğinden bahsetmiştim, sonra da Rimmel’ınkini son alışverişimin içinde yine görmüştünüz. Bugün fark ettim ki Rimmel’ınki bende zaten varmış. -.- Gereğinden fazla ojeniz olunca böyle oluyor işte. Neyse bende Nails Inc.’inki yok ama görebildiğim kadarıyla bu ikisi de gayet iyi muadiller, sizce?

Makeup Alley

Photo from “Makeup Alley”

Topshop “Blue Rinse” vs. Flormar Full Color “FC16 Imaginary World”: Again I don’t own the Topshop one but I purchased this Flormar one specifically because it looked like the Topshop one. By the way, Flormar is another Turkish brand but it’s more widely available in loads of countries. Barry M also does a similar looking polish to “Blue Rinse”.

Yine bende Topshop’ınki yok ama bu Flormar ojeyi özellikle Topshop’ınkine benzediği için aldım. Yurtdışındaysanız Barry M‘in de “Blue Rinse”e benzer bir ojesi var.

Pinterest

Photo from “Pinterest”

Inglot “973” vs. NYC “246 Park Ave.” vs. Deborah Milano Gel Effect “04”: These three look almost the same, except the Inglot one is just slightly slightly  darker. The NYC and Deborah Milano ones look exactly the same though.

Bu üçü hemen hemen aynı gözüküyor, sadece Inglot’unki çok azıcık daha koyu tonda. NYC ve Deborah Milano’nunkiler ise birebir aynı.

 

Top / Üst: Deborah Milano – Middle / Orta: NYC – Bottom / Alt: Inglot

 

Essie “444 Fifth Avenue” vs. Golden Rose Rich Color “17”: These ones look quite similar, only the Essie one is just a bit more red.

Bunlar birbirine oldukça benziyor, yalnızca Essie’ninki biraz daha kırmızı.

Top / Üst: Golden Rose – Bottom / Alt: Essie

Top / Üst: Golden Rose – Bottom / Alt: Essie

 

Clinique “Black Honey” vs. Essie “49 Wicked” vs. Flormar “323”: These three are exactly the same of each other too. They’re all a deep, almost black, burgundy colour.

Bunlar da birbirinin aynısı. Üçü de koyu, neredeyse siyah, bordolar.

Top / Üst: Flormar – Middle / Orta: Essie – Bottom / Alt: Clinique

Top / Üst: Flormar – Middle / Orta: Essie – Bottom / Alt: Clinique

 


Advertisements

One thought on “NAIL POLISH DUPES / OJE MUADİLLERİ

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s