DRUGSTORE HAUL / ROSSMANN ALIŞVERİŞİM


I recently talked about that I wanted to try out Catrice products and yesterday I had the chance to go into the drugstore and grab some of their stuff as well as some other bits I wanted to try out. Here’s what I got and also my first impressions on some of them:

Geçenlerde Catrice ürünlerini denemek için Rossmann‘a gitmek istediğimden bahsetmiştim ve sonunda dün Rossmann’a gidip bol bol Catrice ve birkaç parça da diğer denemek istediğim ürünlerden aldım. İşte aldıkları ve birkaç ürünle ilgili de ilk izlenimlerim:

Catrice “Liquid Camouflage High Coverage Concealer”: I’ve been looking for a medium to high coverage under eye concealer for some time now and I almost went into Mac to get me some of their “Pro Longwear Concealer”. Then I saw this at the Catrice counter and wanted to give it a try. I’m so glad I did because I had a chance to try it out today and it has really good coverage indeed. I got the shade “010 Porcellain” which is the lightest shade but as far as I can remember there were only two shades available anyway. “Porcellain” is the perfect shade for me but there should be more shades for different skin tones. Apart from that what I really like is that it doesn’t set into lines or cake up. It has a very liquidy and lightweight consistency and it’s very brightening but it still has really good coverage.


Bir süredir orta-yoğun kapatıcılığı olan bir göz altı kapatıcısı arıyordum ve tam Mac‘e girip “Pro Longwear Kapatıcı” almak üzereydim ki Catrice standında bunu gördüm ve denemeye karar verdim. İyi ki de öyle yapmışım çünkü gerçekten de kapatıcılığı çok güzelmiş. Ben “010 Porcellain” rengini aldım yani en açık renk olanı ama zaten gördüğüm kadarıyla iki tane renk seçeneği vardı. “Porcellain” bana mükemmel oldu ama farklı cilt tonları için daha fazla seçenek olması gerekir. Bunun haricinde sevdiğim bir şey daha çizgilere dolmaması ve tabaka gibi durmaması oldu. Oldukça sıvımsı ve hafif bir yapısı var ve cildi aydınlatıyor ama yine de kapatıcılığı yüksek.

Catrice “Illuminating Highlighter Pen”: This is exactly what it says, a highlighting pen. It’s a pink highlighter with silver shimmer running through it. It blends out easily and gives a nice wet kind of “strobed” look.

İçinde gümüş rengi ışıltılar bulunan pembe renkli bir aydınlatıcı kalem bu. Kolayca dağılıyor ve cilde ıslak gibi “strobed” bir görünüm veriyor.

Maybelline “The Falsies Push Up Drama Mascara”: This is a new edition to the Maybelline range. It does lengthen and gives volume but you need to be careful because it can get a bit clumpy. Also it has a not too thick, plastic brush which I like. The shade I have (and the only one there was available) is “Very Black”.

Maybelline’e yeni katılan maskaralardan biri bu. Uzunluk ve hacim veriyor, o konuda bir sıkıntı yok ama yine de dikkatli olmak lazım çünkü topaklanmaya elverişli. Aynı zamanda benim sevdiğim tarzda çok kalın olmayan, plastik bir fırçası var. Bendeki rengi (ve halihazırda tek rengi) “Very Black” isimli siyah renk.

Catrice “Absolute Eye Colour”: I’ve got a matte and two shimmer shades from this range. “350 Starlight Expresso” is a matte dark taupe shade, “400 My First Copperware Party” is a beautiful shimmery brown/bronze shade and “560 I Like To Mauve It” is a shimmery light taupe shade. All of the shadows are so buttery and intensely pigmented too.

Ben bir mat, iki de ışıltılı far aldım bu seriden. “350 Starlight Expresso” mat bir koyu lila tonlu kahve/gri, “400 My First Copperware Party” çok güzel ışıltılı bir kahve/bronz ve “560 I Like To Mauve It” ışıltılı açık lila tonlu pembe/gri. Bu arada farların tamamı yumuşacık ve inanılmaz renk veriyor.

Catrice “Velvet Matt Eyeshadow”: I have the shade “030 Jump Up And Brown…” which is a dark khaki-ish brown. This one is not completely matte though, it has a satin matte finish.

Benim aldığım renk “030 Jump Up And Brown…” koyu hakimsi kahve renkte. Bu tamamem mat değil yalnız. Saten mat bir bitişi var.

Catrice “Liquid Metal Eyeshadow”: These are really shimmery shadows and I have the shade “040 Under Treasure” which is an antique gold colour.

Bunlar oldukça parıltılı farlar ve bendeki rengi “040 Under Treasure”, eskitilmiş altın renkte bir far.

Rival De Loop Young “Eyeshadow Pencil”: I’m so glad I got this one too. I have the shade “15 Mystic Brown” which is more of a metallic taupe rather than a brown. It looks so beautiful blended out on the lower lash line.

Bu da aldığıma çok memnun olduğum ürünlerden biri. Bendeki rengi “15 Mystic Brown”, kahveden ziyade metalik lila tonlu bir kalem far. Alt kirpik dibinde dağıtarak kullanınca çok güzel duruyor.

L-R / Soldan Sağa: Catrice “Starlight Expresso”, “My First Copperware Party”, “I Like To Mauve It”, “Jump Up And Brown…”, “Under Treasure”, RdeL Young “Mystic Brown”

Catrice “Ultimate Shine Gel Colour Lipstick”: This lipstick was a gift actually but I quite liked it. The shade is a sheer bright orange colour that’s called “030 Orangina”.

Bu ruj hediye olarak verilmişti aslında ama rengini epey sevdim ben. Bendeki “030 Orangina” aşırı opak olmayan parlak turuncu renkli bir ruj. Catrice “Glossy Lip Glow”: This has a consistency of a lip oil, so not sticky at all and it’s very comfortable to wear on the lips. It is a transparent lipgloss but once you put it on the colour turns into a nice light pink shade that’s perfect for “no-makeup” makeup days.

Bu aslında dudak yağı kıvamında bir yapıya sahip, yani kesinlikle yapışkan değil ve kullanımı çok rahat. Şeffaf bir dudak parlatıcı aslında ama dudağa sürdüğünüz zaman renk değiştirip çok hoş hafif pembe bir renge dönüşüyor. Tam da “makyajsız” makyaj görünümüne uygun.

Catrice “Beautifying Lip Smoother”: These are great dupes for the Clarins “Lip Perfector”s. It has the same packaging with the same spongy tip applicator. I’ve got the shade “040 Coffee To Go” which is a light toffee colour.

Bunlar Clarins “Lip Perfector”lar için çok güzel bir muadil. Onlar gibi aynı ambalaja ve aynı süngerimsi uçlu aplikatöre sahip bir ürün. Bendeki rengi “040 Coffee To Go” açık karamel tonlu bir dudak parlatıcı.

L’Oréal “Infaillable Lipgloss”: I’ve been eyeing this shade for a long time and finally got it. It’s one of their cream finish glosses, “107 Who’s The Boss?” which is a gorgeous dark plum.

Bu rengi epeydir almak istiyordum ve sonunda pes edip aldım. Krem bitişli parlatıcılarından biri olan bu renk “107 Who’s The Boss?”, harika bir koyu mürdüm tonunda. 

L-R / Soldan Sağa: Catrice “Orangina”, “Glossy Lip Glow”, “Coffee To Go”, L’Oréal “Who’s The Boss?”

Flormar “Up To 7 Days Shine & Colour”: This is a two-step system for gel effect nails. I’ve got the shade “011 Purple Magnet”, a beautiful plum shade that’s perfect for this time of the year. You apply the nail colour first, then apply the “UV Top Coat” for shiney, gel effect nails. With this top coat you don’t need a UV lamp either.

Alışverişimde Rossmann’dan almadığım tek ürün bu oldu. Sırf bu ojeleri merak ettiğim için Flormar’a da uğradım. Bu ürün jel efektli tırnaklar için iki adımlı bir sistem. Ben “011 Purple Magnet” adlı mürdüm renkli seti aldım. İlk olarak ojeyi uyguluyorsunuz, sonrasında ise üstüne “UV Top Coat”u sürüp parlak, jel efektli tırnaklara kavuşuyorsunuz. Bu top coat sayesinde UV lambasına da ihtiyacınız kalmıyor.


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s