REVIEW / YORUM: CHINA GLAZE NAIL LACQUERS


I recently talked about the China Glaze nail polishes I wanted on my wishlist. I finally got the ones I talked about as well as a couple more. Well a couple more seems like no big deal when you have around 200 nail polishes. I seriously have more than I could ever go through in my whole life. That should probably stop me from buying more but no… Well, what I’ve got are “934 Swing Baby”, “117 Cashmere Crème”, “649 Hybrid”, “846 Robotika” and “194 Fifth Avenue”. This was actually the first time I’ve ever had China Glaze polishes so I had no idea what they were like but surely they didn’t disappoint. China Glaze polishes have nail hardeners in them which is something that comes in handy when you wear nail polish constantly. They feature a long, slim brush. I sometimes can’t decide on what kind of brushes I like when it comes to nail polish. I like short, thick brushes too but these ones make it a lot easier to apply nail polish too. Another fact that I need to mention is that they dry really really fast. A total winner in my book!

Geçenlerde istek listemdeki China Glaze ojelerden bahsetmiştim. Sonunda geçen hafta Markafoni’deki China Glaze indiriminden yararlanıp hem istek listemdekileri hem de bir-iki tane daha aldım. Bir-iki tane daha 200 ojesi olan biri için fazla görünmeyebilir. Gerçekten de hayatım boyunca bitirebileceğimden daha fazla ojem var. Bunun muhtemelen beni daha fazla oje almaktan vazgeçirmesi gerekiyor ama gördüğünüz üzere durum pek öyle olmuyor… Benim aldıklarımsa “934 Swing Baby”, “117 Cashmere Crème”, “649 Hybrid”, “846 Robotika” ve “194 Fifth Avenue”. Bu benim ilk China Glaze deneyimimdi ve açıkçası nasıl olduklarına dair hiçbir fikrim yoktu ama kesinlikle hayal kırıklığına uğratmadılar. China Glaze ojelerin içinde tırnak güçlendiriciler de var ki sürekli oje süren biriyseniz oldukça işe yarıyor. Fırçaları uzun ve ince. Bazen konu oje olunca ne tarz fırçalardan hoşlandığıma emin olamıyorum. Kısa ve kalın fırçaları da seviyorum ama bunlar da oje sürümünü kesinlikle kolaylaştırıyor. Bahsetmem gereken diğer bir noktaysa çok çabuk kuruyorlar. Daha ne olsun canım!

*Swatches below are all two coats of polish. / Aşağıdaki swatchların hepsi iki kat sürülmüştür.

934 Swing Baby: This is such a great shade for the festival season. It’s a glittery cool toned gold shade.

Tam festival sezonuna uygun çok güzel bir renk. Simli ve soğuk tonlu bir altın rengi.

846 Robotika: This one was the fastest to dry in all of them. It also has a satin/metallic finish. It’s a cool toned dark rose gold shade.

Bu, içlerinde en çabuk kuruyanı oldu. Aynı zamanda saten/metalik bir bitişi var. Soğuk tonlu bir koyu roze altın rengi.

117 Cashmere Crème: This one is probably my favourite among them all. It’s the one that I tried out the first and it lasted for four days without chipping and probably could’ve gone longer if I didn’t have to take it off. It has a semi-sheer finish and such a shiny look to it too. It’s a light rose gold shade that’s so elegant and beautiful. Would make a great wedding colour too.

İçlerinde en favorim bu olsa gerek. İlk denediğim bu oldu ve dört gün boyunca hiçbir şey olmadan dayandı. Çıkarmak zorunda olmasaydım muhtemelen daha da uzun dayanırdı. Yarı saydam bir bitişi ve oldukça parlak bir duruşu var. Açık roze altın renkte ve inanılmaz şık, güzel duruyor. Harika bir düğün rengi olabilir.

649 Hybrid: This one look similar to Cashmere Crème at first glance but it’s more goldeny. This one has more beige/golden undertones in it. It also has a metallic finish but not as much as Robotika. This one is shinier than that and it doesn’t have a satin finish.

Bu ilk bakışta Cashmere Crème’e benziyor ancak ondan daha altın renkli. Bunun bej/altın alt tonları var. Aynı zamanda daha metalik bir bitişi var ama Robotika kadar da değil. Ondan daha parlak ve saten bir bitişi de yok.

194 Fifth Avenue: The only not-nude shade I picked out and the only one that has no shimmer or glitter in it. This one is a beautiful dusky rose colour. It’s also the least unique and the most dupe-able one in them all.

İçlerinde “nude” olmayan ve sim ya da ışıltı barındırmayan tek renk seçimim bu. Çok güzel solgun koyu pembe bir rengi var. Aynı zamanda içlerinde en az eşsiz ve en çok muadili bulunabilecek olan da bu.

*Comparison between Robotika, Cashmere Crème and Hybrid respectively. / Sırasıyla Robotika, Cashmere Crème ve Hybrid arasında karşılaştırma.


Advertisements

One thought on “REVIEW / YORUM: CHINA GLAZE NAIL LACQUERS

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s