MY SEPTEMBER FAVOURITES / EYLÜL AYI FAVORİLERİM


Hello, hello! Welcome to another monthly favourites! I realised that this month I only have makeup favourites. With skin care and hair care I’ve sticked to what I always use so there’s nothing exciting there but with makeup I recently grabbed a few things and they became new favourites so fast. The ones this month are all new items. Let’s see what I’ve been loving in September:

Merhaba, merhabaaa! Bir aylık favoriler yazıma daha hoş geldiniz! Bu ay sadece makyaj favorilerim olduğunu fark ettim. Cilt ve saç bakımında hep kullandıklarımı kullanmışım o yüzden o kısımda heyecan verici bir şey yok ama geçenlerde aldığım birkaç şey anında favorilerim haline geldi. Bu ayki ürünlerin hepsi yeni. Eylül ayında neleri sevmişim bir bakalım:   

Max Factor Masterpiece Glamour Extensions 3-in-1 Volumising Mascara “Black”: I’ve always had more than 10 mascaras to use and they seemed neverending. Obviously this wasn’t the truth and I ran out of almost all of them at the same time. I needed a mascara and I waited for some time for Maybelline‘s new one “Lash Sensational” but it’s still not available in Turkey so I had to pick something else. I’ve been hearing great reviews about this Max Factor one and I can tell you they’re right. It gives a lot of volume and enough length without clumping. The thing that it doesn’t do is that it doesn’t curl. The first time I applied it I forgot to curl my lashes and the result was just “ok”. I do have hard to please lashes but after curling them and then applying this mascara makes my lashes looks really full.

Her zaman kullanıma hazır 10’dan fazla maskaram olur ve bana hiç bitmeyecekler gibi gelirdi. Tabi gerçekler böyle değilmiş ki çoğu aynı anda bitiverdi. Yeni bir maskaraya ihtiyacım vardı ve bir müddet Maybelline‘in yeni maskarası “Lash Sensational”ın Türkiye’ye gelmesini bekledim ama hala ufukta gözükmediği için ben de başka bir şeye yönelmek zorunda kaldım. Max Factor’ün bu maskarasıyla ilgili harika yorumlar duyuyordum ve kesinlikle söyleyebilirim ki haklılar. Topaklanma yapmadan bol bol hacim ve yeterli derecede uzunluk veriyor. Yapamadığı şey ise kirpikleri pek kıvırmıyor. İlk kullandığımda kirpiklerimi kıvırmayı unutmuştum ve sonuç “iyi işte” oldu. Memnun etmesi zor kirpiklerim var ama kıvırdıktan ve sonrasında bu maskarayı uyguladıktan sonra kirpiklerim dolu dolu duruyor.

Gosh Defining Brow Gel “Transparent”: I’ve finally purchased a transparent mascara for my brows. After I’m done with my brows I apply this brow gel and it does keep them in place. Mind you though my brows don’t need much taming so this one’s enough for me but if you have loads of brows this might not be enough. It doesn’t make my brows hard either, it gives a soft effect and the gel is not too watery.

Sonunda kaşlarım için şeffaf bir maskara aldım. Kaşımla işim bittikten sonra bu kaş jelini uyguluyorum ve şeklini güzelce korumasını sağlıyor. Gerçi benim kaşlarım pek yaramaz değiller zaten o nedenle bu bana yeterli oluyor ama eğer sizin daha gür kaşlarınız varsa bu yeterli gelmeyebilir. Bu jel kaşlarımı sertleştirmiyor da, yumuşak bir etki yaratıyor ve çok sulu bir jel de değil.

Rimmel London Magnif’Eyes Mono Eyeshadow “003 All About The Base”: I saw this new mono eyeshadow collection a few weeks ago and finally to try it out I grabbed one of the shades. “003 All About The Base” looked kind of matte to me first but it’s not. It has some shimmer in it but it’s not too out there. It’s a light tan colour that gives a satiny finish. After a few hours it creases just a little bit but it’s nothing that can’t be handled. When I pick it up with my finger it looks really dark but when swatched on the hand or applied to eyes it’s much softer which I like better anyway.

Bu yeni tekli far koleksiyonunu birkaç hafta önce görmüştüm ve sonunda denemek için renklerden birini aldım. “003 All About The Base” bana ilk başta mat gibi görünmüştü ama değilmiş. İçinde biraz ışıltı var ama öyle çok abartılı değil. Açık bronz kahve renkte ve satenimsi bir bitiş sağlıyor. Birkaç saat sonra biraz çizgilere doluyor ama öyle başa çıkılamayacak bir şey değil. Parmağımla aldığımda renk oldukça koyu duruyor ama elimde swatchladığımda ya da gözüme uyguladığımda çok daha hafif gözüküyor ki ben o haliyle daha çok sevdim.

L-R / Soldan Sağa: Rimmel “All About The Base”, Note “07”, Note “18”

Note Luminous Silk Mono Eyeshadow “07” & “18”: Well this one is a Turkish drugstore brand so I don’t know if you could find it anywhere else but I still have to talk about it. I’ve found the best eyeshadow shades ever! Okay, I do have loads of other favourite shades too but these two are gorgeous. “07” is a shimmery subtle antique gold colour and “18” is a shimmery subtle light taupe. They both give a satiny, almost metallic finish that looks so beautiful. They blend easily and don’t crease on the lids at all which is something that’s hard to find in a drugstore brand. They also smell perfumey which is something I quite like but it might irritate sensitive eyes. I’m not sure if they actually have perfume in it but it smells so anyway.

Geçenlerde “1 alana 1 bedava” kampanyası olunca Note ürünlerini bir deneyim dedim. İyi ki demişim. Dünyadaki en güzel far renklerini buldum ben! Yani başka bir sürü daha favori rengim olabilir ama bu ikisi kesinlikle muhteşem. “07” ışıltılı hafif bir eskitilmiş altın renkte ve “18” ışıltılı hafif bir “taupe” dediğimiz lila kahve renkte. İkisi de satenimsi, neredeyse metalik bir bitiş sağlıyor ve çok güzel görünüyor. Kolayca dağıtılabiliyor ve çizgilere de dolmuyor ki ucuz denebilecek bir marka için bulunması oldukça zor bir özellik bu. Aynı zamanda parfümümsü bir kokuları var, ben çok beğendim açıkçası ama hassas gözleri rahatsız edebilir. İçlerinde gerçekten parfüm var mı bilmiyorum ama öyle gibi kokuyor.

L-R / Soldan Sağa: Rimmel “All About The Base”, Note “07”, Note “18” indoors / içeride

L-R / Soldan Sağa: Rimmel “All About The Base”, Note “07”, Note “18” in natural daylight / doğal gün ışığında

Rimmel London Moisture Renew Lipstick “660 In Love With Ginger”: My quest for finding the Kendall Jenner and Estée Lauder‘s lipstick “Restless” dupe is over I guess. This is the closest I can get to that shade and it’s pretty darn good. This is a bright orangey red that’s so soft and moisturising. It goes on for hours and I don’t even need a lip balm underneath. It doesn’t last though if you eat something but it still has good longevity. A beautiful beautiful colour that I can’t seem to put away.

Kendall Jenner ve Estée Lauder‘in ruju “Restless”ın muadilini bulma çabalarım sona ulaştı galiba. O renge en çok yaklaşabildiğim ton bu ve epey de iyi bir alternatif. Parlak turuncumsu bir kırmızı renkte ve hem yumuşacık hem nemlendirici. Saatlerce dudakta kalıyor ve altına dudak kremi sürme gereği bile duymuyorum. Bir şeyler yediğinizde pek dayanmıyor ama yine de kalıcılığı çok iyi. Vazgeçemeyeceğim çok çok güzel bir renk.

L-R / Soldan Sağa: Rimmel “In Love With Ginger”, Maybelline “Fatal Red”, L’Oréal “Érotique”

Maybelline Color Sensational Lipstick “530 Fatal Red”: Come Autumn and all I want to wear is red lips and cashmere sweaters. This is another bright red shade but this time with pink undertones. This one is a bit harder than the Rimmel one but it still goes on easily. I love the shade but I kind of prefer Rimmel’s formula. It’s still by no means drying and goes on for hours as well.

Sonbahar gelince giymek istediğim tek şey kırmızı dudaklar ve kaşmir kazaklar. Bu da başka bir parlak kırmızı renk ama bu sefer pembe alt tonlu. Bu, Rimmel’ınkinden az daha sert ama yine de sürümü çok kolay. Rengine bayıldım ama Rimmel’ın yapısını tercih ederim. Yine de kesinlikle dudakları kurutmuyor ve saatlerce dudakta kalıyor.

L-R / Soldan Sağa: Rimmel “In Love With Ginger”, Maybelline “Fatal Red”, L’Oréal “Érotique” indoors / içeride

L’Oréal Color Riche Matte Lipstick “640 Érotique”: Last but not least I have a beautiful matte nude pink lipstick from L’Oréal Paris. I have a whole blog post about this so I’ll keep it short. You can read my review on this lipstick here. To put it short it’s not too light or too dark or too matte. It’s the perfect nude lipstick for all my fair skinned ladies. It lasts for a couple of hours but after that it doesn’t disappear fully but kind of stays as a stain. It’s also not drying at all even though it’s matte.

Son olarak en sevdiklerimden biri L’Oréal Paris’ten bu müthiş mat doğal pembe tonlu ruj. Bu rujla ilgili apayrı bir blog yazım var o nedenle kısa tutacağım. Bu rujla ilgili yorumumu burada okuyabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse ne çok açık, ne çok koyu, ne de çok mat bir renk. Biz açık renkliler için mükemmel “nude” ruj yani. Bir-iki saat dayanıyor dudakta ama sonrasında da tamamen kaybolmuyor ve hafif bir şekilde “stain” gibi kalıyor. Mat olmasına rağmen dudakları kurutmaması da cabası.

L-R / Soldan Sağa: Rimmel “In Love With Ginger”, Maybelline “Fatal Red”, L’Oréal “Érotique” in natural daylight / doğal gün ışığında


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s