FOUR ALTERNATIVES FOR BRIGHT RED LIPS (HIGH-END & DRUGSTORE) / CANLI KIRMIZI DUDAKLAR İÇİN DÖRT ALTERNATİF


I’ll admit it and get it out now. Kendall Jenner made me write this post. Not her personally but her collaboration with Estée Lauder. You probably already know that she’s the newest face of the brand and also has come up with a bright red lipstick “Restless” that’s every girl’s dream now. I also want one but that’s the post for another day. I couldn’t find a dupe in my collection but I’ve found four different lipsticks for bright red lips. I have two cherry reds and two coral reds and each of them include a high-end and a drugstore alternative.

Bir şeyi itiraf edip içimden hemen atacağım. Bu yazıyı bana Kendall Jenner yazdırdı. Kişisel olarak o değil ama onun Estée Lauder ile olan işbirliği. Kendisinin markanın en yeni yüzü olduğunu ve bir ruj çıkardığını zaten biliyorsunuzdur muhtemelen. Bu canlı kırmızı ruj “Restless” çoktan tüm genç kızların hayali oldu. Bir tane de ben istiyorum zaten ama o başka bir yazının konusu. Ben buna muadil olacak bir ruj bulamadım koleksiyonumda ama canlı kırmızı dudaklar için dört farklı ruj buldum. İki vişne kırmızısı iki de mercan kırmızı ve her biri için bir pahalı, bir uygun fiyatlı alternatif buldum.

L’Oréal Paris Color Riche Collection Exclusive “Blake’s Pure Red”: I’ll start with cherry reds. This is a matte cool-toned cherry red. It’s such a gorgeous colour that’s perfect for all skin tones. It instantly brightens up your face and gives you a healthier look. This is the one that makes you look put together no matter what. You can get away with it day or night. Even if you feel exhausted, you just need this lipstick and a little bit of mascara. You can either go for the full colour or just pat it on your lips for a lighter look. Since it’s matte, it’s quite long-lasting too. And even though it’s matte, it’s not dull-looking at all. It’s still kind of creamy and not drying.

Vişne kırmızılarıyla başlıyorum. Bu soğuk tonlu mat bir vişne kırmızısı. Her ten rengine uygun mükemmel bir renk. Yüzü anında aydınlatıyor ve daha sağlıklı bir görünüm veriyor. Ne olursa olsun her şey yolundaymış görüntüsü veren bir renk. Gündüz de gece de kullanılabilir. Çok yorgun hissediyor olsanız bile sadece bu ruj ve birazcık da maskara sizi kurtarmaya yeter. İster rengi olduğu gibi sürün, isterseniz de daha hafif bir görünüm için hafifçe uygulayın. Mat olduğu için kalıcılığı da oldukça yüksek. Mat olması soluk görünmesi demek değil ama. Yine de kremsi ve kurutucu olmayan bir yapısı var.

Estée Lauder Pure Color “Cherry Passion”: Another Estée Lauder lipstick that’s so beautiful. This is the other cherry red colour I own. This one is creamier and so has a shinier finish which also means that it’s not as long-lasting. They’re not the exact same colour as the L’Oréal one but I applied this one to one half of my lips and L’Oréal to the other half and honestly I couldn’t tell the difference. Beautiful for all seasons and occasions.

Çok güzel bir Estée Lauder ruj daha. Bu da bendeki diğer vişne kırmızısı renk. Bu seferki daha kremsi ve daha parlak bir bitişi var ki bu da o kadar kalıcı olmadığı anlamına geliyor. L’Oréal ile aynı renk sayılmazlar ama bunu dudağımın bir yarısına, L’Oréal’i de öteki yarısına sürdüm ve farkı anlamak gerçekten mümkün değildi. Her mevsime ve her duruma uygun bir renk.

Left / Solda: Estée Lauder “Cherry Passion” – Right / Sağda: L’Oréal “Blake’s Pure Red”

Left / Solda: Estée Lauder “Cherry Passion” – Right / Sağda: L’Oréal “Blake’s Pure Red”

Left / Solda: Estée Lauder “Cherry Passion” – Right / Sağda: L’Oréal “Blake’s Pure Red”

Rimmel London Lasting Finish by Kate “110”: Here we have the drugstore alternative for bright coral red lips. This is a creamy lipstick that stands in between a matte and a shinier lipstick. It’s not overly shiny but it’s not matte either. It doesn’t last for hours but basically nothing does on my lips so I’m not too bothered about that. This one is perfect for Spring and Summer so if you’re still in that mood, you’ll love this and the next one.

Şimdiki canlı mercan kırmızı dudaklar için uygun fiyatlı alternatifim. Bu matla daha parlak arası kremsi bir ruj. Aşırı parlak değil ama mat da değil. Saatlerce dayanmıyor ama benim dudağımda zaten hemen hiçbir şey o kadar dayanmadığı için çok da önemli değil. İlkbahar ve Yaz için mükemmel bir renk, o nedenle eğer hala o moddaysanız bunu da bir sonrakini de çok sevebilirsiniz.

Clinique Long Last “Runway Coral”: I have the tiny little version of this one but it’s more than enough. I wish every lipstick would come this size. I honestly cannot finish them all. I got this shade as a gift with one of my purchases from Clinique online. They have loads of offers and gifts all the time so you’d better check their website out before you go buy something in the store. With this lipstick you can go really light. It’s not too opaque but with a few more swipes you can get that full colour too. This coral has a bit more pink than red in it but I did the half lip test with this one and Rimmel too and again I couldn’t tell them apart. This is the creamiest lipstick in these four alternatives. You don’t need a lip balm underneath, it’s not drying at all but I’m not convinced about the “long last” part of it. This one will definitely need some touch-ups during the day.

Bende bunun minik versiyonu var ama yetiyor da artıyor bile. Keşke her rujun bu boyu olsa. Gerçekten elimdekilerin hepsini bitirmem mümkün değil. Bu ruj Clinique online siparişlerimin biriyle hediye olarak gelmişti. Websitelerinde sürekli pek çok fırsat ve hediye var o nedenle mağazaya gidip bir şey almadan önce mutlaka websitelerine bir göz atın. Bu ruju çok hafif sürebilirsiniz. Çok opak değil ama daha yoğun bir renk isterseniz de birkaç kez üstünden geçmeniz yeterli. Bu mercan renginin içinde kırmızıdan çok pembe var aslında ama yarım dudak testini bununla ve Rimmel ile de yaptım ve yine arasındaki fark anlaşılmıyordu bile. Bu dört alternatif içinde en kremsi olanı bu. Altına dudak kremi sürmenize gerek kalmıyor, hiç kurutucu değil ama “uzun süreli” kısmı konusunda ikna oldum denemez. Gün içinde mutlaka yenileme gerektiriyor.

Left / Solda: Clinique “Runway Coral” – Right / Sağda: Rimmel “110”

Left / Solda: Clinique “Runway Coral” – Right / Sağda: Rimmel “110”

So here you have my four alternative for bright red(dish) lips but I’m yet to find a dupe for “Restless”. I still have some options to try out from some drugstore brands like Maybelline and Revlon so if I find one, I’ll update and let you know. Thanks for reading and have a wonderful week! See you on Wednesday! x

Benim canlı kırmızı(msı) dudaklar için dört alternatifim işte böyle ama henüz “Restless”a muadil bir ruj bulamadım. Yine de Maybelline ve Revlon gibi uygun fiyatlı markalarda denemek istediğim birkaç seçenek var o yüzden eğer bulursam sizleri de bilgilendireceğim. Okuduğunuz için teşekkürler, çok güzel bir hafta olsun! Çarşamba görüşmek üzere! x

Top row, L-R / Üstte, soldan sağa: Estée Lauder “Cherry Passion”, L’Oréal “Blake’s Pure Red” Bottom row, L-R / Altta, soldan sağa: Clinique “Runway Coral”, Rimmel “110”

Top row, L-R / Üstte, soldan sağa: Estée Lauder “Cherry Passion”, L’Oréal “Blake’s Pure Red” Bottom row, L-R / Altta, soldan sağa: Clinique “Runway Coral”, Rimmel “110”

Top row, L-R / Üstte, soldan sağa: Estée Lauder “Cherry Passion”, L’Oréal “Blake’s Pure Red” Bottom row, L-R / Altta, soldan sağa: Clinique “Runway Coral”, Rimmel “110”


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s