NEW / YENİ: MAX FACTOR SMOKEY EYE DRAMA KIT


I’m not very good with eyeshadows. I often apply just one colour and I’m not a risk taker when it comes to my eye makeup. However that doesn’t mean that I don’t like buying eyeshadows. I probably have enough for a lifetime but I still can’t get enough. I recently saw these eyeshadow quads somewhere… I just can’t remember where. These are the Max Factor Smokey Eye Drama Kits that come in six different shades. They are categorised according to eye colours. You obviously don’t need to follow their advice, I don’t anyway. The shades in all palettes look so beautiful that I kinda want them all. There are some nude, natural shades and also some jewel toned blues, greens and purples. Even though I’m a big time neutral lover, the blue and green colours in these make me wanna get those palettes as well. I own some mono shadows from Max Factor and I quite like them. They’re not the softest shadows but they’re really good quality anyway. So which shade is for which eye colour? Let’s see:

  • Blue eyes: “Azure Allure”
  • Brown eyes: “Sumptuous Gold” and “Opulent Nudes”
  • Hazel eyes: “Magnetic Jades”
  • Green eyes: “Luxe Lilacs”
  • All eye colours: “Lavish Onyx”

Max Factor Opulent Nudes Max Factor Lavish Onyx Max Factor Sumptuous Gold Max Factor Luxe Lilacs Max Factor Magnetic Jades Max Factor Azure Allure

L-R / Soldan Sağa: “Opulent Nudes”, “Lavish Onyx”, “Sumptuous Gold”, “Luxe Lilacs”, “Magnetic Jades”, “Azure Allure”

Farlarla aram pek iyi sayılmaz. Genelde sadece tek renk uygularım ve konu göz makyajım olunca risk almayı pek sevmem. Yine de bu far almaktan hoşlanmadığım anlamına gelmiyor tabi. Bir ömür yetecek farım olabilir ama yine de yettiremiyorum. 🙂 Bu farları geçenlerde bir yerde gördüm… de nerede onu hatırlamıyorum. Sonra dün yine bu sefer Watsons kataloğunda gördüm. Bu ay içinde Watsonslar’da da bulabileceğiz demek ki. Bahsettiğim farlar altı farklı rengi olan Max Factor Smokey Eye Drama Kit. Bu dörtlü far paletleri göz rengine göre kategorize edilmiş. Tabi ki onların tavsiyesine uymak durumunda değilsiniz, ben uymuyorum açıkçası. Bütün paletlerdeki renkler o kadar güzel ki hepsini istiyor gibiyim valla. Birkaç doğal, “nude” renk ve birkaç tane de mavi, yeşil, mor gibi mücevher tonlu renkten oluşuyor paletler. Ben tam bir doğal göz makyajı aşığı olsam da bu mavi ve yeşil farlar o paletleri de aldırtacak galiba bana. Bende Max Factor’ün tekli farlarından var ve oldukça seviyorum. En yumuşak farlar olmayabilirler ama kaliteleri gerçekten çok iyi. Peki hangi paletler hangi göz renkleri için? Ona da bakalım:

  • Mavi gözler: “Azure Allure”
  • Kahverengi gözler: “Sumptuous Gold” and “Opulent Nudes”
  • Ela gözler: “Magnetic Jades”
  • Yeşil gözler: “Luxe Lilacs”
  • Tüm göz renkleri: “Lavish Onyx”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s