REVIEW / YORUM: L’ORÉAL NUTRI GOLD EXTRAORDINARY OIL FOR FACE


I’ve recently purchased this “L’Oréal Nutri Gold Extraordinary Oil” in a hope to find an alternative to my beautiful “Caudalíe Divine Oil”. Even though I really like most L’Oréal products, I have mixed thoughts on this one. The first reason I wanted this was because of its size. I’m on holiday right now and I wanted to bring with me a more convenient size of facial oil. This does cover that, its smaller size makes a better travel friend. The “Divine Oil” has a small travel size too but I wanted to try out this one and see if I could find a dupe. Unlike the “Divine Oil” that comes in a spray bottle, this has a pipette dispenser. I find these kind of products quite luxurious and spa-like but to be honest the spray dispenser is just easier to use.   “L’Oréal Nutri Gold Extraordinary Oil” isimli yüz yağını geçenlerde belki “Caudalíe Divine Oil”ime alternatif olabilir diye almıştım. L’Oréal’in pek çok ürününü sevsem de bununla ilgili biraz karışık düşüncelerim var. Bu yağı asıl isteme sebebim boyutu. Şu an tatildeyim ve yanıma seyahat etmek için daha uygun boyutlarda bir yüz yağı almak istedim. O konuda bir sıkıntı yaratmıyor, daha küçük boyutlu olması kendisini iyi bir seyahat arkadaşı yapıyor. “Divine Oil”in de küçük bir seyahat boyu var aslında ama ben bunu deneyip onun muadili olabilir mi diye de görmek istedim. Sprey bir şişesi olan “Divine Oil”in aksine bunun pipetli bir şişesi var. Bu tarz ürünleri oldukça lüks ve spa tarzı buluyorm ben ama işin açıkçası spreyi kullanması daha kolay. 

 

The main problem I’ve had with this oil is that even when I take four-five drops on my hand it’s not enough for my whole face and neck. Each time I have to take some more to deeply massage it into my skin. It moisturises good enough though, I don’t need antyhing else after it or never experience any drying when I wake up in the morning. For reference, I have dehydrated skin (and yes, I’m working on it). It smells a bit of perfume-like so if it’s something you don’t like or are sensitive about, you might want to think twice. Other than that I have to use loads to get a nice moisture out of it, it’s a good product. It’s by no means a dupe for my “Caudalíe Divine Oil” but it can be a more affordable alternative. I’d say if you’re on a budget, you might want to try this one. But if you have some cash to spare then definitely try out “Caudalíe” and with that a little goes a long long way too. 

 

Asıl problemse bu yağdan elime dört-beş damla da alsam tüm yüzüm ve boynum için asla yeterli gelmiyor. Cildime iyice masaj yaparak yedirebilmek için her seferinde mutlaka biraz daha almam gerekiyor. Yine de nemlendirmesi güzel, bunu kullandıktan sonra farklı bir şeye ihtiyaç duymuyorum ya da sabah kalktığımda asla kuruma hissetmiyorum. Referans olması için de söyleyim, nemsiz bir cildim var (ve evet, üstünde çalışıyorum). Biraz parfümsü kokuyor yani eğer bakım ürünlerinizde bu tarz kokulardan hoşlanmıyorsanız ya da kokulara karşı hassassanız tekrar düşünün derim. İyice nemlendirmesi adına bol bol kullanmak zorunda kalmam haricinde gayet güzel bir ürün. Kesinlikle “Caudalíe Divine Oil”in muadili değil ama daha uygun fiyatlı bir alternatifi olabilir. Eğer bütçeniz kısıtlıysa bunu denemek isteyebilirsiniz. Ama az daha para saçarım ben diyorsanız o zaman kesinlikle “Caudalíe”yi deneyin ve bu üründen azıcığın bile ne kadaaaar uzun süre yeterli olduğunu göreceksiniz. 

 


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s