NEW / YENİ: CLINIQUE CHUBBY LASH FATTENING MASCARA


Clinique Chubby Lash Fattening MascaraClinique will be adding a new product to its “Chubby” range on July 31 and this time it comes in a mascara form. The newest and latest addition is the “Chubby Lash Fattening Mascara” but this is not exactly what I’m excited about. I’m excited that it comes in a shade named “Bodacious Black Honey”. Just like as it’s the case for millions of women the famous “Black Honey” range is my absolute favourite in Clinique products. This shade is sadly gonna be limited edition with some other new shades. There will be a permanent black one which is called “Jumbo Jet” and the rest is gonna be limited edition. We’ll have “Bodacious Black Honey”, “Massive Midnight”, “Two Ton Teal” and “Portly Plum”. So that means we’ll have the gorgeous shade of brown with red undertones along with a blue, green and plum.

Clinique “Chubby” serisine yepyeni bir ürün daha ekliyor ve bu sefer 31 Temmuz’da (ya da buralarda Ağustos’ta) bir maskarayla karşımıza çıkıyor. Bu en yeni ve en son aramıza katılacak olan arkadaşın adı “Chubby Lash Fattening Mascara” ama benim heyecan yapma sebebim tam olarak bu değil. Asıl beni benden alan şey bu maskaranın “Bodacious Black Honey” renginde gelmesi. Milyonlarca kadının olduğu gibi benim de Clinique’ten en favori ürünlerim “Black Honey” serisinden. Maalesef bu renk ve geri kalanların hemen hepsi sınırlı sayıda çıkacak. Kalıcı olan “Jumbo Jet” adında siyah renkteki olacak. Diğer renkler ise “Bodacious Black Honey”, “Massive Midnight”, “Two Ton Teal” ve “Portly Plum”. Yani o güzel mi güzel kırmızı alt tonlu kahverenginin yanı sıra mavi, yeşil ve mor renklerde de geliyor bu maskara.

I’ve only tried the “High Impact” and the “Bottom Lash” mascaras from Clinique so I don’t have high expectations. I use “High Impact” when I wanna go a bit more natural on the eyes and “Bottom Lash” when I can be bothered to use a different mascara for my… well, bottom lashes. I actually do quite like the latter as I also use it to separate my bottom lashes from the top ones. And “High Impact” is great for natural looking lashes. The thing is that I love dramatica lashes so it’ll never be my HG mascara. I want to see how this new one’s gonna be as I love the whole “Chubby” range but I’d even just get it for its colour. So hopefully I’ll be able to try it when it comes out and fall in love with it. (Fingers crossed.)

Ben Clinique’ten şimdiye kadar sadece “High Impact” ve “Bottom Lash” (alt kirpik) maskaralarını denedim ve o nedenle de bu yeni maskaradan yüksek beklentilerim yok. Gözlerimde biraz doğallık istediğim zaman “High Impact”i, alt kirpiklerimde başka bir rimel kullanmaya üşenmediğimde de “Bottom Lash”i kullanıyorum. Aslında bu sonuncuyu çok seviyorum çünkü alt kirpiklerim ve üst kirpiklerimi ayırmak için de yine bu rimeli kullanıyorum. “High Impact” de doğal görünümlü kirpikler için ideal diyebilirim. Tek problem, ben dramatik kirpiklerden hoşlandığım için asla favori maskaram olamayacak olması. Bu yeni rimelin nasıl olacağını çok merak ediyorum çünkü “Chubby” serisinin tamamına bayılıyorum ama sadece rengi için bile alınır. Bakalım bakalım… Umarım çıktığı zaman deneme ve kendisini sevme şansı bulurum. (Amin, inşallah, bismillah.)


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s