NEW / YENİ: BOURJOIS PARISIAN SUMMER COLLECTIONydın


Hello everyone! Today I’m gonna talk about Bourjois’ new Summer 2015 collection. Actually this collection is not that new, it’s been released in April but since we’re in the middle of summer and slowly getting tanned (fake tan ladies and gentlemen, please) I thought I could mention some aptly named beauty products. These are not like brand new releases but a new take on the original ones. The collection includes four different products so let’s see what they are…

Bourjois Parisian Summer 1

Herkese merhaba! Bugün Bourjois’nın 2015 Yaz için çıkardığı yeni koleksiyondan bahsedeceğim. Aslında o kadar yeni bir koleksiyon sayılmaz, Nisan ayında yurt dışında satışa çıkmıştı ama yazın ortasında olduğumuz ve yavaştan yavaştan bronzlaştığımızdan (bronzlaştırıcılarla tabi, güneşlenerek değil) yazmak için bundan daha uygun güzellik ürünleri bulamazdım. Bunlar yepyeni ürünler değil aslında, orijinallerinin güncellenmiş versiyonları diyebiliriz. Koleksiyon dört farklı üründen oluşuyor, şimdi bunlar nelermiş bakalım…

Bourjois Parisian Summer 2

Sun Illusion Blur Skin Perfector: This is actually a newer version of its original Bronzing Primer. Basically it’s the same bronzing mousse but with a blurring effect. Also unlike the Bronzing Primer this one has two shades available; “Light Glow” and “Dark Glow”. Since these are not quite ashy, I wouldn’t recommend them for contouring. It gives a nice warmth to the skin so it makes a perfect bronzer.

Bu aslında orijinal Bronzing Primer’ın daha yeni bir versiyonu. Temelde aynı bronzlaştırıcı mousse ama “blurring” dediğimiz gözenekleri ve ince çizgileri azaltıcı efekte sahip. Bir de Bronzing Primer’ın aksine bunun iki rengi var; “Light Glow” ve “Dark Glow”. Pek küllü/gri bir renkte olmadığı için kontür amaçlı kullanılmasını tavsiye etmem. Cilde çok hoş bir sıcaklık verdiği için bronzlaştırı olarak kullanılması daha uygun.

Mat Illusion Bronzing Powder: Again with the same two shades available this is a matte bronzing powder. You can use this one for bronzing as well as contouring since it’s completely matte and easier to work with. This is like Bourjois’ other bronzing powders but it has a smoother texture.

Yine aynı iki renkte seçeneği olan mat bir bronzlaştırıcı pudra bu seferki. Tamamen mat ve kullanımı daha kolay olduğu için bunu hem bronzlaştırıcı hem kontür olarak kullanabilirsiniz. Bourjois’nın diğer bronzlaştırıcılarıyla aynı sayılır sadece bunun daha yumuşak bir yapısı var.

Sunlight Elixir Tinted Dry Oil: I quite like these kind of products. I use The Body Shop’s Honey Bronze Shimmering Dry Oil but unlike that one this comes in a spray bottle which makes it a lot easier to use. This has some shimmer in it too but it won’t make you look like a disco ball. It just gives a lovely sun kissed glow to the skin which I’m a big fan of. I’m always happy to trade my pale skin for some sun kissed glow. Since it has a non-greasy formula you can use it on your face too if you fancy so.

Ben bu tarz ürünleri çok seviyorum. Benim kullandığım The Body Shop’ın Honey Bronze Shimmering Dry Oil ürünü ama onun tersine bunun sprey formdaki şişesi kullanımı kesinlikle çok daha kolaylaştırıyor. TBS’de olduğu gibi bunun da içinde biraz sim var ama sizi disko topuna çevirecek kadar değil. Cilde çok güzel bir bronz parlaklık veriyor ki zaten kim sevmez böyle bir görünümü. Soluk cildimi biraz daha bronz bir parlaklıkla değiştirmekten ben şikayetçi değilim valla. Yağsız bir yapısı olduğu için yüzünüzde de kullanabilirsiniz isterseniz.

BB Bronzing Cream 8-in-1: Again this comes in the same two shades and it offers a lot with its 8-in-1 bronzing BB cream formula. These benefits are basically the same of each other, so what are these eight benefits;

  1. Golden Glow Effect
  2. Even Skin Tone
  3. Radiance
  4. 24-Hour Hydration
  5. Tan Enhancement
  6. Fresh Effect
  7. SPF 15
  8. High Humidity Resistance
Yine aynı iki renk seçeneği bulunan, 8’i 1 arada bronlaştırıcı bir BB kremden bahsediyoruz son olarak. Bu sekiz maddenin hemen hemen hepsi bir biriyle aynı şey aslında, o yüzden elimden geldiğince farklı şekilde çevirmeye çalışacağım 🙂 ama temelde aynı şeyler olduğunu siz de fark edeceksiniz;
1. Altın Parlaklığında Görünüm
2. Cilt Tonu Eşitleme
3. Aydınlık Görünüm
4. 24 Saat Nemlendirme
5. Bronzluğu Arttırma
6. Taze Görünüm
7. SPF 15 Güneş Koruma
8. Yüksek Nem Geçirmeme


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s