REVIEW / YORUM: MAX FACTOR CREME PUFF BLUSH


Hello there! I had talked about the new baked Max Factor blushers before in my wishlist post and how much I liked them. I swatched them all in the store and then went back to grab one. I chose the “10 Nude Mauve” shade which is one of the lightest ones. The colour is a mixture of pinky beige and mauve. Mixed together it swatches a mauvy pink but on the cheeks it can look like a light bronze colour. With this colour you can apply basically as much as you want, you don’t need a light hand. It is quite pigmented but since the colour is so light, it’s fool-proof too.

Max Factor Creme Puff Blush Nude Mauve 3

Max Factor Creme Puff Blush Nude Mauve 2

Merhabalar! Fırınlanmış yeni Max Factor allıklardan ve bu allıkları ne kadar sevdiğimden daha önceki istek listem yazımda bahsetmiştim. İlk (ve şimdilik tek) olarak Boyner’de görüp hepsini denedim, sonra da geri gidip bir tane kapıverdim. Ben en açık renklerden biri olan “10 Nude Mauve” rengini seçtim. Bu renk pembemsi bej ve “mauve” dediğimiz leylak renginin bir karışımı. Birbirine karıştırıldığında ise leylağımsı pembe bir renk haline geliyor ama yanakta açık bronz gibi de durabiliyor. Bu renkle istediğiniz kadar uygulama yapabilirsiniz, hafifçe sürmenize gerek yok. Pigmentasyonu oldukça iyi ama rengi çok açık olduğundan aşırıya kaçmanız imkansız.

Max Factor Creme Puff Blush Nude Mauve 4

Max Factor Creme Puff Blush Nude Mauve 1

It also has shimmer in it but you can’t see it as it’s so fine. You can only see the glowy look which also makes it act like a highlighter. What I really love about this is that when you apply it on your cheeks it really sculpts your face. Even if I don’t contour it just gives a sculpted and lifted look to my cheeks.

İçinde simler da var ama çok ince olduğu için görmek mümkün değil. Sadece ışıltıyı görebiliyorsunuz ve bu sayede aydınlatıcı haline de gelmiş oluyor allık. En çok sevdiğim şeyse yanaklarına uyguladığınız zaman yüz hatlarınızı inanılmaz belirginleştirmesi. Anlatması zor aslında, kontür yapmasam bile kontür yapılmış gibi hatları belirgin ve elmacık kemiklerini kalkık gösteriyor.

Max Factor Creme Puff Blush Nude Mauve Swatch 2

Max Factor Creme Puff Blush Nude Mauve Swatch 1

Max Factor Creme Puff Blush Nude Mauve Swatch 3

Also what really surprised me about this is that it’s pretty long lasting. It can go on for hours and for someone who can’t have anything on her face for more than two hours this is more than amazing. It lasts almost all day, I can say for at least 10 hours. There six shades available so if you want to witness this miracle go and grab one (or all if you fancy) for yourselves too. This is the only blusher I’ve been using since I purchased it and I reckon it will be for some time too.

Bir de beni en çok şaşırtan şey kalıcılığı oldu. Saatlerce sürdüğünüz gibi kalabiliyor ki benim gibi yüzünde iki saatten fazla bir şey durmayan biri için gerçekten inanılmaz bir olay. Neredeyse tüm gün kalıyor diyebilirim, o da benim saatimle en az 10 saate tekabül ediyor. Toplamda altı rengi var ve eğer siz de bu mucizeye tanıklık etmek istiyorsanız bir tane (ya da isterseniz hepsini) kapın derim. Satın aldığımdan beri tek kullandığım allık bu oldu ve tahminimce bir müddet daha öyle olacak.

Max Factor Creme Puff Blush Nude Mauve 6

Max Factor Creme Puff Blush Nude Mauve 5


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s