MY WISHLIST / İSTEK LİSTEM: ALL OF THE “LUSH”


LushHello everyone! Today’s post is about a brand I really love and adore. Unfortunately we don’t have Lush in Turkey anymore. 😦 It was definitely a sad day in history when Lush decided to break up with Turkey.  So naturally I was so excited when my brother went to Canada, he’s not back yet but he will be this week. So I thought why not share my Lush wishlist with you… Hopefully soon enough these products (or at least some of them) will feature in a haul post too. 😉

Herkese merhaba! Bugünün yazısı benim çok çok sevdiğim bir marka olan Lush hakkında olacak. Maalesef artık Türkiye’de Lush yok. 😦 Lush’ın Türkiye’yle ayrılma kararı aldığı gün kesinlikle tarihte çok üzücü bir gündü.  O yüzden doğal olarak kardeşim Kanada’ya gittiğinde deliler gibi sevindim, henüz dönmedi ama bu hafta dönüyor. Ben de neden Lush istek listemi sizlerle paylaşmayayım dedim… Umarım yakın zamanda bu ürünler (ya da en azından bir kısmı) alışveriş yazımda da yerlerini bulurlar. 😉

“Popcorn” Lip Scrub: I love love love this product! Not this exact one, I used to use the “Bubblegum” one but it’s my HG lip scrub and I feel like nothing beats it. It exfoliates the lips so nicely and since I ran out of my last one I could really see the difference. This definitely makes my lips so much nicer and smoother. I decided to give the “Popcorn” one a try because the “Bubblegum” one smells too overwhelming for my taste. It has a really strong sweet scent and I absolutely hate it. Hopefully this will be better.

Lush Popcorn Lip Scrub

Bu ürüne BAYILIYORUM! Tam olarak buna değil yani de “Bubblegum” olanına ama bu benim favori dudak “peeling”im. Tabi biz her ne kadar “srub”lara “peeling” desek de o soyulan tarzda maske ve ürünler için geçerli aslında. Arındırıcı demek daha doğru olur herhalde diye düşünüyorum (gerçekten bunu yazarken epey düşündüm 🙂 ). Dudakları ölü derilerden çok güzel arındıran bir ürün ve elimdeki bittiğinden beri gerçekten farkı görebiliyorum. Bu ürün kesinlikle dudaklarımı çok daha güzel ve yumuşak yapıyor. Bu kez “Popcorn” olanını denemeye karar verdim çünkü “Bubblegum” fazla şekerli geliyordu bana. Aşırı tatlı bir kokusu var ve gerçekten nefret ediyorum. Umarım bu daha iyi olur.

“Butterball” and “Pink” Bath Bombs: All of the bath stuff in my wishlist are the ones I haven’t tried. “Butterball” is supposed to have a vanilla scent and “Pink” is supposed to have a candy scent. I really like the bath bombs. You drop them in the water and they explode turning the water into a the colour of the bath bomb. “Butterball” is white so I reckon it’ll only turn the water a white-ish colour. It has tiny particles of cocoa butter in it which helps moisturise the skin. “Pink” is obviously pink. 🙂 It has little flowers on top but the main stuff is inside. It has tiny little heart confettis in it. 🙂 How cute is that? It definitely brings out my girly side.

Lush Butterball Bath BombLush Pink Bath Bomb

İstek listemdeki tüm banyo ürünleri daha önce denememiş oldukları. “Butterball”un vanilyalı, “Pink”in de şekerli bir kokusu olması gerek diye biliyorum. Bu banyo “bomba”larını çok seviyorum ben. Suya bırakıyorsunuz ve suyun rengini banyo bombasının kendi rengine çeviriyor. “Butterball” beyaz olduğu için suyu ancak beyazımsı bir renge çevirebilir herhalde. İçinde cildi nemlendirmek için de minik kakao yağı tanecikleri var. “Pink” ise pembe tabi ki. 🙂 Üstünde minik çiçekleri var ama asıl olay içinde. İçinde minicik kalp konfetileri var. 🙂 Çoook tatlı değil mi ama? Kesinlikle kız yönümü deli gibi ortaya çıkaran bir ürün.

Sunny Side Bubble Bar: This is the one I’m the most excited about! It’s golden!!! Like shimmering golden! The bubble bars, as you can tell by its name, make bubbles. 🙂 And this one is supposed to create bubbles while turning the water into nice shimmering yellow/golden colour.

Lush Sunny Side Bubble Bar

En heyecanlı olduğum da bu! Altın renginde!!! Bayağı böyle parlak parlak altın renginde! Bu “bar”lar da köpük yapmaya yarayan arkadaşlar. Bu arkadaşın da olayı köpük yaparken suyu parlak altın/sarı bir renge çevirmek.

Mmm Melting Marshmallow Moment Luxury Bath Melt: This one probably has the longest name in the history of beauty products. It has a light pink colour and like the name suggests it’s a luxury bath product that will just moisturise and soften your skin.

Lush Mmm Melting Marshmallow Moment Bath Melt

Güzellik ürünleri tarihindeki en uzun isim bu ürüne ait. Açık pembe bir rengi var ve isminden de anlaşılacağı gibi lüks bir banyo ürünü. Bu arkadaş da nemlendirmeye ve cildi yumuşatmaya yarıyor.


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s