REVIEW: MY TOP 3 DRUGSTORE LIP LINERS / YORUM: EN İYİ UYGUN FİYATLI 3 DUDAK KALEMİM


Lip liners are probably my least favourite makeup items but I still feel like we all need them from time to time. They definitely make any lip colour more long-lasting which is something I really can’t say no to. Today I have picked three of my favourite drugstore lip liners for nude, pink and dark lips. Of course there are beautiful ones from Mac, Charlotte Tilbury, etc. but I’m not the one to invest in a lip liner. I hardly ever use them, actually this can be one of my New Year resolutions for this year. Well, I can always decide later… 🙂 You can see the swatches below, let’s see my picks;

Dudak kalemi muhtemelen en az sevdiğim makyaj ürünüdür ama yine de hepimizin ara ara ihtiyaç duyacağını düşündüğüm bir ürün. Kesinlikle herhangi bir ruju çok daha kalıcı hale getirebiliyorlar ki uzun süre kalıcı bir ruja kimsenin hayır diyeceğini sanmıyorum. Bugün doğal, pembe ve koyu renkli dudaklar için en sevdiğim üç uygun fiyatlı dudak kalemini seçtim ben. Tabi Mac ve Charlotte Tilbury gibi markalarda da çok güzellerini bulabilirsiniz ama açıkçası ben pahalı bir dudak kalemine yatırımda bulunacak biri değilim. Çok çok az kullanıyorum dudak kalemi, aslında Yeni Yıl kararlarımdan biri bu olabilir. Neyse, daha karar vermek için önümde zaman var zaten… 🙂 Renkleri aşağıda görebilirsiniz, seçtiklerime bakalım haydi;

Lip Liners 1

L-R / Soldan Sağa: L’oréal Infallible “Always Toasted”, Rimmel Exaggerate “Eastend Snob”, Rimmel Lasting Finish “Black Tulip”

L’oréal  Paris Indefectible Lip Liner: Or “Infallible” or “Infaillible”… I don’t know, there’s a gazillion different names on it including French. The shade I picked is a beautiful nude pink/brown; “708 Always Toasted”. This shade is almost always out of stock so you need to keep a close eye on it. It’s a retractable liner so you don’t need a sharpener. I like these kind of liners, I don’t carry a sharpener with me so nothing panics me worse than when a regular lip or eye liner breaks in the middle of applying. This has a sof texture but not that much, it’s still a bit hard but definitely not hard to apply. It goes on smoothly without breaking and doesn’t budge once it sets.

Veya “Infallible” veya “Infaillible”… Bilmiyorum, üstünde Fransızcası da dahil yüz milyon tane isim yazdığı için… Benim seçtiğim renk çok güzel “nude” bir pembe/kahve;  “708 Always Toasted”. Bu rengi bulması Türkiye’de de yurt dışında da çok zor o yüzden ben stoğa girdiği anda Feel Unique‘ten sipariş etmiştim. Asansörlü bir kalem yani yanınızda kalemtıraş taşımaya da gerek kalmıyor. Bu tip kalemleri seviyorum, ben yanımda kalemtıraş taşımadığım için tam sürerken dudak ya da göz kalemim kırılınca feci panik oluyorum doğal olarak. Bunun yapısı yumuşak ama çok da fazla değil, yine de biraz sert sayılabilir ama sürmesi kesinlikle zor olmuyor. Kırılmadan kolaylaklıkla uygulanabiliyor ve bir kere kurudu mu hiçbir yere gitmiyor.

Rimmel London Exaggerate Full Colour Lip Liner: This probably has the softest texture in all the drugstore lip liners. Actually it’s a bit too soft as it can break easily. Thes shade I picked is “063 Eastend Snob”, probably not the best name but it has a beautiful muted pink colour. This one is retractable too but make sure you only leave a tiny amount out as you can easily break it if you leave too much of it out. It’s so so easy to apply and doesn’t budge either. This one also is the dupe for Charlotte Tilbury’s Lip Cheat lip liner in “Pillow Talk”. 😉

Tüm “drugstore” dudak kalemleri içinde herhalde en yumuşak yapısı olan bu. Aslında biraz fazla yumuşak çünkü kolaylıkla kırılabiliyor. Benim seçtiğim rengi “063 Eastend Snob”, adı pek hoş olmasa da çok güzel soluk pembe bir rengi var. Bu da asansörlü bir kalem ama yalnızca azıcık bir kısmını açık bırakmanızda fayda var zira fazla açarak sürmeye çalıştığınız zaman rahatlıkla kırabilirsiniz. Sürmesi çok çok kolay ve bulaşma da yapmıyor. Bu aynı zamanda Charlotte Tilbury Lip Cheat dudak kaleminin “Pillow Talk” rengine muadil gösterilen renk. 😉

Rimmel London Lasting Finish 1000 Kisses Stay On Lip Contouring Pencil: This has the longest name ever! Why do people go crazy with never-ending names, I can never understand. I picked the shade “063 Black Tulip” which is a dark berry colour. You can use this one for a red lip, berry lip, plum lip, all kinds of dark lips. This is a regular pencil that you need a sharpener to use but it still has a soft texture. It’s easy to apply and doesn’t break easily. This one is not budge-proof though, you need to be careful not to smear it all over your face. Also if you want a lip liner that you can use on its own than this could be it, it really has a gorgeous colour.

En uzun isme sahip olan da bu herhalde! İnsanlar neden bitmek bilmeye isimler bulma konusunda deli olurlar asla bilemeyeceğim herhalde. Benim seçtiğim renk  “063 Black Tulip”, kendisi koyu vişne renginde. Kırmızı, vişne, mürdüm, her türlü koyu renk rujla kullanabilirsiniz. Bu klasik kalem formunda yani kullanmak için bir de kalemtıraşa ihtiyaç duyacaksınız ama yine de yapısı çok yumuşak. Kullanması çok rahat ve kolay kolay da kırılmıyor. Yalnız bu bulaşma yapabiliyor o yüzden tüm suratınıza dağılmaması için biraz dikkat etmeniz gerek. Bir de eğer tek başına kullanabileceğiniz bir dudak kalemi istiyorsanız ben bunu kesinlikle öneririm, rengi gerçekten muhteşem.

Lip Liners Swatch 2

L-R / Soldan Sağa: L’oréal Infallible “Always Toasted”, Rimmel Exaggerate “Eastend Snob”, Rimmel Lasting Finish “Black Tulip”


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s