NEW / YENİ: LANCÔME PARIS BRIDAL COLLECTION 2015


Here comes the… summer, which we all know is the bridal season. (I do make bad jokes from time to time.) Lancôme took advantage of that (not that I make jokes, that it’s almost bridal season) and came up with a new bridal collection. It’s not a huge one but if you’re bride-to-be or a neutral-colour-lover you might like it. There are two eyeshadow palettes, three nail polishes, a lipgloss, two lipsticks, two blushers and a highlighter in the collection. The price range is a bit on the high side, ranging from 15.50$ to 50$. Let’s take a closer look;

Lancome Bridal Collection 2015

Yaz geliyor sonunda, yani hepimizin bildiği anlamıyla düğün mevsimi. Lancôme da bundan faydalanarak bir düğün koleksiyonu çıkarmış. Çok fazla üründen oluşan bir koleksiyon değil ancak müstakbel gelin adayı sizseniz ya da nötr renklerden hoşlanıyorsanız bu koleksiyon ilginizi çekebilir. Koleksiyonda iki far paleti, üç oje, bir dudak parlatıcı, iki ruj, iki allık ve bir de aydınlatıcı var. Fiyatları biraz yüksek, henüz ülkemizde satışa çıkmadı (muhtemelen düğün sezonu bittikten sonra çıkar -.- ) ama yurt dışı satış fiyatları 15.50$ ve 50$ arasında. Koleksiyona daha detaylı bakalım;

Lip Lover (23.50$)

This lipgloss has various shades but the colour for the bride-to-be is the “Rose Lilas” shade. It’s a not-too-bright, true pink that’s perfect for a wedding.

Bu parlatıcının pek çok rengi var ancak gelin adayları için seçileni “Rose Lilas” rengi. Düğünler için mükemmel, aşırı parlak olmayan, gerçek bir pembe tonu.

Lancome Bridal Lip Lover

Rouge in Love (28.50$)

These lipsticks have two shade options too; a soft pink, “Rose Tendresse” and a darker peach/pink “Rose Bonheur”. They also offer 6-hours of wear which is ideal for a wedding. Just make sure you top it up after kissing your “newly-made” hubby.

Bu rujların da iki renk seçeneği var; hafif pembe olanı “Rose Tendresse” ve daha koyu pembe/şeftali olanı “Rose Bonheur”. Bu rujlar aynı zamanda 6 saat kalıcılık vaad ediyor. Düğün için mükemmel yani, sadece “taze” kocanızı öptükten sonra rujunuzu yenilediğinizden emin olun.

Lancome Bridal Rouge In Love

Blush Subtil (32$)

These blushers look so gorgeous and cute wih “Oui!” written on them. What’s better than applying a blusher that says “oui” on your wedding day? Probably a few things but this one surely will make you feel in bridal mood too. There is a peach one, “Rose Tendresse” and a pink one, “Rose aux Joues”.

Bu allıklar üstlerindeki “Oui!” yazısıyla çok güzel ve sevimli gözüküyor. Düğün gününüzde üstünde “oui” yazan bir allık sürmekten daha iyi ne olabilir? Birkaç şey vardır tabi mutlaka ama bu da sizi düğün moduna sokmakta yardımcı olacaktır. Şeftali tonlu olanı “Rose Tendresse” ve pembe tonlu olanı da “Rose aux Joues”.

Color Design 5 Pan Eyeshadow Palette (50$)

Again with two options for the bride each palette consists of five subtle and shimmery shadows. “305 Bouquet de Lilas” has a purple and a peach shade in it along with a beige, soft brown and black. “205 Bouquet de Roses” has some softer shades with pinks and beiges along with a dark brown.

Yine gelinler için iki seçeneği olan bu paletlerin her biri beş adet yumuşak tonlarda ve ışıltılı fardan oluşuyor. “305 Bouquet de Lilas” içinde mor ve şeftali tonlarında birer renkle birlikte bir de bej, açık kahve ve siyah barındırıyor. “205 Bouquet de Roses” ise daha açık tonlara sahip, pembeler ve bejlerle birlikte bir de koyu kahve içeriyor.

Lancome Bridal Blush & Eyeshadow - Kopya

Vernis in Love (15.50$)

Three polish shades for the bride; a nude “Rose Porcelaine”, a pink “Rose Tendresse” and a berry one “Lilas Twist”. If you’ll be going with a nude makeup on your face, you can go with the berry one. Other than that I’d say stick to lighter shades.

Gelin için üç renk seçeneği; ten rengindeki “Rose Porcelaine”, pembe rengindeki “Rose Tendresse” ve koyu pembe/mor rengindeki “Lilas Twist”. Eğer yüzünüzde çok doğal bir makyaj kullanacaksanız, morumsu renkte olanı deneyebilirsiniz. Aksi takdirde bence daha açık renktekilerden şaşmayın derim.

Lancome Bridal Vernis

Belle de Teint (42.50$)

A new highlighter from Lancôme, this is called “110 Belle de Lumiere”. Perfect for your special day! You’ll be glowing (in a good way) all through your wedding night.

Lancôme’dan yeni bir aydınlatıcı, “110 Belle de Lumiere”. Özel gününüz için mükemmel! Tüm düğün geceniz boyunca parıldıyor olacaksınız (iyi yönde tabi).

Lancome Bridal Belle de Teint - Kopya

Now you can go listen to some “Crazy in Love” with your new wedding makeup. See you on Sunday with my April favourites! x

Artık yeni düğün makyajınızla birlikte biraz “Crazy in Love” dinleyebilirsiniz. Nisan ayı favorilerimle birlikte Pazar günü görüşmek üzere! x


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s