REVIEW: TOP 3 DRUGSTORE CONCEALERS / YORUM: EN İYİ 3 UYGUN FİYATLI KAPATICI


   Hello, everyone! Today I’ll talk about my favourite drugstore concealers and I have three of them. These however, cannot beat my Nars Radiant Creamy Concealer.That one is still the best but I’m yet to try the Urban Decay Naked Skin Weightless Complete Coverage Concealer. Let’s talk about the drugstore alternatives first. I have two from Rimmel London and one from L’oréal Paris, two of my favourite drugstore brands.

IMG_8051

Herkese merhaba! Bugün en sevdiğim üç adet uygun fiyatlı kapatıcıdan bahsedeceğim. Yine de bunlar Nars Radiant Creamy kapatıcımı geçemez. Favorim hala o ama henüz Urban Decay Naked Skin Weightless Complete Coverage kapatıcıyı denemedim. Önce uygun fiyatlı alternatiflerden bahsedelim.Bahsedeceğim ürünlerin ikisi Rimmel London’dan, biri de L’oréal Paris’ten, en sevdiğim uygun fiyatlı markaların ikisi.

IMG_8055

L-R / Soldan sağa: L’oréal True Match, Rimmel Wake Me Up, Rimmel Lasting Finish

L’oréal Paris True Match The Concealer

As you can see from the photos, I’m almost out of it. When I first started using this I didn’t fall in love immediately and after a couple of weeks I went back to my Nars one. But a month or so ago I re-started using this and now I love it. I guess the first time why I didn’t love it was because I didn’t like it as much as the Nars one. I’m using the shade “1 Ivory” and it has a yellow tinge to it. It’s easy to apply and blend in. I use all my concealers for both the under-eye and on my blemishes and redness. This one is perfect for all those things too. It gives the whole face a radiant and lifted look when blended in. It has quite good coverage but not full coverage. It has a lightweight fromula, not heavy at all. It also doesn’t crease but make sure you moisturise your eye area before applying this. This concealer has a wide range of shades as well. Retails for 6,99GBP for 5ml of product.

IMG_8054

Fotoğraflardan da görebileceğiniz üzere neredeyse bitiyor bu. Bunu ilk kullanmaya başladığımda kendisine pek bayılmadım ve bir-iki hafta kullandıktan sonra Nars’a geri döndüm. Ama bir ay kadar önce bu kapatıcıya geri döndüm ve şimdi çok severek kullanıyorum. Galiba ilk seferinde buna bayılmama nedenim Nars’ınki kadar çok sevmememdi. Bendeki rengi “1 Ivory” ve sarı tonlu bir rengi var. Kullanması ve yedirmesi çok kolay. Ben tüm kapatıcılarımı hem göz altlarım hem de sivilce ve kızarıklıklarım için kullanıyorum. Bu, hepsi için mükemmel. Dağıtıldığı zaman yüze aydınlık ve kalkık bir görünüm veriyor. Kapatıcılığı oldukça iyi ama tam kapatıcılığı yok. Ürünün kendisi oldukça hafif, ağır değil kesinlikle. Gözlerinde altında çizgilenme de yapmıyor ancak siz yine de göz çevrenizi kullanım öncesinde iyice nemlendirdiğinize emin olun. Ülkemizde her rengini bulamasak da aslında oldukça geniş bir renk yelpazesine sahip. 5ml ürün fiyatının 30-35₺ civarlarında olması lazım.

Rimmel London Wake Me Up Concealer

This is another liquid product like the first one. I use the shade I don’t know because all the writings have rubbed off. I think it’s the shade “Ivory” though and this one has a pink/salmony tinge to it. This one has the lightest coverage of them all. So if you have dark under-eyes or want full coverage this is definitely not for you. This does’t crease either but with all the conealers definitely moisturise before applying. It’s easy to blend, easy to use and you can use it as a highlighter too. Retails for 5,49GBP for 7ml of product.

IMG_8053

Bu da ilki gibi likit bir kapatıcı. Benim kullandığım rengi bilmiyorum çünkü tüm yazıları silinmiş. Galiba bendeki rengi “Ivory, bunun da pembe/somon tonlu bir rengi var. İçlerinde en az kapatıcılığa sahip olanı bu. O nedenle eğer koyu renkte göz altlarınız varsa ya da yoğun kapatıcılık istiyorsanız bu kesinlikle size göre değil. Bu da göz altında çizgilenme yapmıyor ama tüm kapatıcılarda olduğu gibi öncesinde göz çevrenizi kesinlikle nemlendirin. Dağıtması, kullanması kolay. 7ml ürün fiyatı 15₺ civarındaydı.

Rimmel London Lasting Finish Concealer

This one is a heavier cream product. It’s a bit harder to blend in but it does have good coverage. I use the shade “010 Porcelain”. This one has a lighter, more skin-toned shade. I use more moisturiser underneath this one though. It’s good as a highlighter too. This also doesn’t crease. Retails for 5,49GBP for 6g of product.

IMG_8052

Bu daha yoğun krem formüllü bir kapatıcı. Dağıtması biraz daha zor. Bendeki rengi “010 Porcelain”. Bunun rengi daha açık ve cilt rengine daha yakın. Ben bunun altına daha çok nemlendirici uyguluyorum ama. Aydınlatıcı olarak da güzel bir ürün. 7g fiyatı 13₺ civarındaydı galiba.


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s