NEW / YENİ: KIKO MODERN TRIBES COLLECTION


Hello, everyone! Today I want to talk about the new Kiko collection; Kiko Modern Tribes. This collection includes a wide range of products; foundations, BB cream, bronzer, blusher, highlighter, eyeliner, mascara, lip and cheek pencil and brush. All of the products are hypoallergenic, non-comedogenic and paraben free. The prices are quite affordable too, it ranges between 5.90€ and 17.90€. This is another limited edition collection so if you want to get your hands on it hurry. You can see the whole range in detail on Kiko’s website.There’s also three roller-ball perfumes but I couldn’t find it online. Now let’s take a closer look.

Kiko Modern Tribes Collection

Herkese merhaba! Bugün Kiko’nun yeni koleksiyonu, Kiko Modern Tribes’tan bahsetmek istiyorum. Bu koleksiyonda pek çok ürün mevcut; fondötenler, BB krem, bronzlaştırıcı, allık, aydınlatıcı, göz kalemi, maskara, dudak ve yanak kalemi ve fırça. Tüm ürünler hipoalerjenik, nonkomedojenik ve parabensiz. Fiyatları da oldukça uygun, 5.90€ ve 17.90€ arasında değişiyor. Ayrıca sınırlı sayıda olduğu için eğer almak istiyorsanız acele etmeniz gerekiyor. Tabi Kiko’yu hala Türkiye’de bulamıyoruz ama yurtdışından getirtme imkanınız varsa getirtebilirsiniz. @dupdurushop           gibi Instagram hesaplarında da Kiko ürünlerini bulabilirsiniz. Detaylarıyla tüm koleksiyonu Kiko’nun websitesinde bulabilirsiniz. Üç tane de minik “roller” parfüm olması gerekiyor ancak websitesinde bulamadım. Ürünleri inceleyelim haydi.

Sunproof Cream Foundation SPF 15 (13.90€)

This is a cream formula with SPF 15 which makes it perfect for the up coming summer. The colour range is quite limited though, it only has three shades available for very light, light and medium skin tones. There is a mirror and a sponge included so it’s perfect for on-the-go touch-ups too. Since this is a cream product, it’s more appropriate for normal to dry skin.

Kiko Modern Tribes Cream Foundation

Bu 15 güneş koruma faktörlü krem fondöten yaklaşan yaz için ideal. Renk seçenekleriyse oldukça sınırlı. Sadece üç rengi mevcut, o da çok açık, açık ve orta ten renkleri için. İçinde aynası ve süngeri olduğu için yanınızda taşımak ve makyajınızı tazelemek için de ideal. Krem formüllü olduğu için normal ve kuru ciltler için daha uygun.

Sunproof Powder Foundation SPF 15 (13.90€)

This is the same as the cream one for normal to combination skins. It has the same packaging, same shades, same SPF. This one can be used wet or dry. This means for the days you want light to medium coverage you can use it dr yor for the days you want higher coverage you can use it wet.

Kiko Modern Tribes Powder Foundation

Bu pudra fondöten krem olanıyla aynı sayılır, tabi bu normal ve karma ciltler için daha uygun. Aynı ambalaj, aynı renkler ve aynı koruma faktörüne sahip. Islak ya da kuru olarak kullanabilirsiniz bu fondöteni. Yani hafif ve yoğun kapatıcılık istediğiniz günlerde kuru olarak, daha yoğun kapatıcılık istediğiniz günlerde ise ıslak olarak kullanabilirsiniz.

Sunproof BB Cream SPF 30 (8.90€)

You want something with ligher coverage and more SPF? This can be your new best friend. This one has one more shade available for dark skin as well. It’s easy to apply and gives a more natural look perfect for summer time.

Kiko Modern Tribes BB Cream

Daha hafif kapatıcılığı ve daha yüksek koruması olan bir ürün mü istiyorsunuz? O zaman bu BB krem yeni dostunuz olabilir. Bu üründe koyu ten renkleri için fazladan bir renk seçeneği daha mevcut. Uygulaması kolay ve yaz için daha doğal bir görünüm sağlıyor.

Essential Bronzer (17.90€)

I love the packaging for this and the blusher. They both come in a magnetised wooden packaging with the lid coming off completely. They also have a big round mirror in them. The bronzer is available in two shades. It’s a baked formula which makes it more long-lasting. I also love how the bronzer and the blusher look in the pan. The bronzers look quite similar to the Hourglass ones.

Kiko Modern Tribes Bronzer

Bu bronzlaştırıcının ve allığın ambalajına bayıldım. İkisi de mıknatıslı ve ahşap, kapağı da tamamen çıkabiliyor. Aynı zamanda içlerinde büyük ve yuvarlak bir de ayna var. Bronzlaştırıcının iki renk seçeneği mevcut. Daha kalıcı olması için fırınlanmış formüle sahip bir ürün. Bronzlaştırıcı ve allığın kendi görünümleri de çok güzel. Bronzlaştırıcı, Hourglass’ınkilere oldukça benziyor.

Tri-Bal Soul Baked Blush (14.90€)

This blusher looks amazing. It has three different colours in it, going from light to dark. It also has the same beautiful packaging as the bronzer. The blusher is avaliable in three shades; a peach, a pink and a bronze. This also is a baked formula.

Kiko Modern Tribes Blush

Bu allık gerçekten çok güzel gözüküyor. Açıktan koyuya doğru giden üç farklı renk var içinde. Bronzlaştırıcıyla aynı güzel ambalaja sahip fırınlanmış bir ürün bu da. Allığın üç farklı rengi mevcut; şeftali, pembe ve bronz.

Sahara Glow Highlighter (14.90€)

This is a multicolour highlighter with three different shades in it. It has little balls in it which I find very nostalgic. It comes with a wooden lid too. This one is avaliable only in one colour.

Kiko Modern Tribes Highlighter

İçinde üç farklı renk olan çok renkli bir aydınlatıcı bu. Benim oldukça nostaljik bulduğum minik toplar var içinde. Bunun da kapağı ahşap. Yalnız sadece tek rengi mevcut.

Graphic Ritual Kajal Eyeliner (5.90€)

This eyeliner is available in six different shades. There is a gold, a green, a turquoise, a blue, a violet and a shimmery dark grey one. You can use them for your iner eyes too.

Kiko Modern Tribes Eyeliner

Bu göz kaleminin altı farklı rengi var. Altın, yeşil, turkuaz, mavi, mor ve ışıltılı koyu gri renklerde bulabilirsiniz. Gözlerin iç kısmında da kullanılabilecek bir kalem.

Dawn Till Dusk Volume Mascara (8.90€)

This is a black volumising mascara that’s only available in one colour. It has a fibre wand to help volumise and define the lashes.

Hacim veren bu siyah maskaranın sadece tek rengi mevcut. Kirpiklere hacim vermek ve belirginleştimek için fiber fırçaya sahip.

Free Spirit Lips & Cheeks (8.90€)

This is a lipstick and blush pencil that’s available in six shades ranging from coral to peach, pink to red. It has a radiant matte finish. It’s also formulated with vitamin E. The creamy texture and the pencil form make it great for travelling and easy touch-ups.

Kiko Modern Tribes Lip & Cheek Pencil

Bu ürün bir dudak ve yanak kalemi, yani aynı anda ruj ve allık olarak kullanabileceğiniz bir ürün. Mercandan şeftaliye, pembeden kırmızıya altı farklı renk seçeneği mevcut. Mat ama aydınlık bir görünüm veriyor, ayrıca içeriğinde E vitamini var. Kremsi yapısı ve kalem şekliyle seyahatler ve rötuşlar için ideal.

Modern Tribe Face Brush (14.90€)

This has one of those new funny shapes. You can use this brush for applying powder, blusher, bronzer and highlighter. It has synthetic bristles with a golden ferrule and a wooden handle.

Kiko Modern Tribes Face Brush

Bu yüz fırçası o yeni komik görünüme sahip olanlardan. Bu fırçayı pudra, allık, bronzlaştırıcı ve aydınlatıcı sürmek için kullanabilirsiniz. Sentetik kılları, altın renginde ve ahşap sapı da pek güzel duruyor.


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s