MARCH FAVOURITES / MART AYI FAVORİLERİM


Hi, everyone! I’m back with my March favourites. I was using eye drops for the whole month so I was still limited with my eye makeup but this is about to change. Starting from April I’m allowed to do whatever I want with my makeup! This won’t be a long list and almost all items on here are new finds. Let’s start, shall we?

March Favourites

Herkese selamlar! Mart ayı favorilerimle yine buradayım. Tüm ay boyunca göz damlası kullandığım için göz makyajımda çok sınırlıydım ama bu durum değişmek üzere. Nisan ayından başlayarak makyajımı nasıl istersem yapma konusunda serbestim! Bu ayın listesi pek uzun değil ve buradaki ürünlerin çoğu da yeni keşiflerim. Haydi başlayalım!

I will start with a skin care item; L’oréal Skin Perfection Anti-Fatigue Perk-Up Cream. This is the new, patent-pending addition to the L’oréal Skin Perfection line. I was a bit skeptical about it before I purchased but I quite like it now. You apply it as moisturiser, it also has SPF 20 in it so I choose this over my regular non-SPF moisturiser. It comes out white and has tiny white particles (Perline-P+) in it that turn a goldeny bronze colour when you apply it on your face. It applies easily and gives an instant shine, but don’t be scared as it doesn’t stay that shiny, so I don’t think that’d be a problem for oily skins. The shine turns into a subtle glow after a few minutes. It also has Vitamin E and B5 in it and is also claimed to give 24-hour moisture. I can’t comment of the 24-hour part but it does last whole day without needing to re-apply. On a side note, this is a perfumed moisturiser so anyone who is sensitive to scented products beware! I like the scent of it though and it has become a staple in my everyday skin care routine since I got my hands on it. It retails for 11,99GBP for 35ml of product.

L'oréal Skin Perfection Anti-Fatigue Perk-Up Cream

L'oréal Skin Perfection Anti-Fatigue Perk-Up Cream Swatch

Bir cilt bakımı ürünüyle başlıyorum; L’oréal Skin Perfection Anti-Fatigue Perk-Up Cream. Bu, L’oréal’in Skin Perfection serisine eklenen en yeni ve patent bekleyen ürün. Almadan önce biraz şüpheciydim kendisiyle ilgili olarak ama şimdi severek kullanıyorum. Nemlendirici olarak uygulanan bir ürün, içinde aynı zamanda SPF 20 var o yüzden SPFsiz nemlendiricim yerine bunu kullanmayı tercih ediyorum. Tüpten beyaz çıkıyor ve içinde minik beyaz partiküller (Perline-P+) var, yüzünüze sürünce bu partiküller altınımsı bronz bir renge dönüşüyor. Çok rahatça uygulanıyor ve hemencecik bir parlaklık veriyor yüze, ama korkmanıza gerek yok çünkü o kadar parlak kalmıyor, o yüzde yağlı ciltler için bir problem yaratacağını düşünmüyorum. O parlaklık birkaç dakika sonra hafif bir ışıltıya dönüşüyor. İçinde aynı zamanda B5 ve E Vitaminleri de var ve 24 saat nem verdiğini iddia ediyor L’oréal. 24 saatlik kısmı için yorum yapamam ama gün boyu tekrar uygulama gereği hissettirmiyor. Bu arada, parfümlü bir nemlendirici olduğu için kokuya karşı hassas olanların dikkat etmesi gerekir. Ben açıkçası kokusunu beğeniyorum ve aldığımdan beri günlük cilt bakımı rutinimde vazgeçilmezim oldu. Sanırsam 35ml ürün için 30₺ civarında bir satış fiyatı olması gerekiyor.

Now, on to makeup… The first item I want to talk about is a re-discovery and another L’oréal item; L’oréal The Concealer True Match. I’ve had this in my makeup collection for some time now but I totally forgot about it. I recently re-discovered it and can’t stop using. I have the shade “1 Ivory”. It has good coverage, is easy to blend and doesn’t crease or anything. If you’re looking for a more affordable alternative to the Nars Radiant Creamy Concealer, this is it. As far as I know it does have a good shade range, but we don’t get too many shades in Turkey. There are only a few options available here. Retails for 6,99GBP for 5ml of product.

L'oréal The Concealer True Match

L'oréal The Concealer True Match Swatch

Left: Blended – Right: Swatched / Solda: Dağıtılmış – Sağda: Swatchlanmış

Makyaja geçelim şimdi de… İlk bahsetmek istediğim yeniden keşfettiğim başka bir L’oréal ürünü; L’oréal The Concealer True Match. Bu ürün bir süredir makyaj koleksiyonumdaydı ama unutmuştum. Son zamanlarda yeniden keşfettim ve kullanmayı bırakamıyorum. Bendeki rengi “1 Ivory”. Kapatıcılığı güzel, dağıtması kolay ve çizgilere dolmuyor. Nars Radiant Creamy Concealer’a daha uygun fiyatlı bir alternatif arıyorsanız bunu deneyin. Bildiğim kadarıyla renk skalası da geniş ancak Türkiye’ye pek fazla renk gelmiyor. Burada sadece birkaç rengi mevcut. 5ml ürün fiyatı sanırım 30₺ civarında.

Okay, so the last L’oréal item for today (yes, I do like L’oréal, can you tell?), L’oréal Color Riche Le Khôl. I have the shade “104 Icy Cappuccino”. I absolutely LOVE this colour! This is a cool-toned bronzy, taupy, hard to explain colour. It’s so easy to apply, super creamy, so smooth and the colour pay-off is gorgeous. These eye pencils are not waterproof though but it stays on pretty good anyway. Looks amazing with no eyeshadow, just this and some mascara. Retails for 4,39GBP. The Rimmel Scandaleyes Eyeshadow Sticks in “Bluffing” and “Trespassing Taupe” are the other eye makeup items I’ve used whole month. These are so easy to apply and blend, also waterproof. I wrote a whole post about these so I’m not gonna go into detail. You can read my post on these here.

IMG_7499

L-R / Soldan Sağa: L’oréal Le Khôl “Icy Cappuccino”, Rimmel Scandaleyes “Trespassing Taupe”, “Bluffing”

L'oréal Icy Cappuccino & Rimmel Trespassing Taupe and Bluffing Swatches

L-R / Soldan Sağa: L’oréal Le Khôl “Icy Cappuccino”, Rimmel Scandaleyes “Trespassing Taupe”, “Bluffing”

Tamam, bugünlük bahsetmek istediğim son L’oréal ürünü (evet, L’oréal’i seviyorum, bilmem fark ettiniz mi), L’oréal Color Riche Le Khôl. Bendeki rengi “104 Icy Cappuccino”. Bu renge BAYILIYORUM! Soğuk tonlu, bronzumsu, taupeumsu, anlatması zor bir renk. Uygulaması çok kolay, süper kremsi, yumuşacık ve pigmentasyonu müthiş. Bu kalemler suya dayanıklı değil ama zaten uzun süre çıkmıyor zaten. Far sürmeden sadece bu ve biraz maskarayla harika gözüküyor. Satış fiyatı 15₺ civarında olması lazım. Rimmel Scandaleyes far kalemlerin “Bluffing” ve “Trespassing Taupe” renkleri de tüm ay kullandığım diğer göz makyajı ürünleri oldu. Uygulaması ve dağıtması çok kolay bir ürün ve suya dayanıklı. Bu renkler maalesef Türkiye’de yok. Bunlarla ilgili detaylı bir yazı yazmıştım o yüzden fazla detaya girmeyeceğim şu anda. Bu farlarla ilgili yazımı ve nereden aldığımı burada okuyabilirsiniz.

This is the last eye makeup item I’ll talk about today, Maybelline The Falsies Volum’ Express Waterproof mascara. This is my HG waterproof mascara and it has been my saviour this month. I used eye drops whole month and the only mascara I was able to use was this. It gives volume and length and doesn’t clump easily. It just takes a few uses before getting some volume though, when you first start using it the only thing you get is length. After a few uses though it gets better and keeps getting better as the formula gets drier. It truly is waterproof and doesn’t budge at all. I just LOVE this one! It retails for 7,99GBP.

Maybelline The Falsies Volum' Express Waterproof

Bugün bahsedeğim son göz makyajı ürünü, Maybelline The Falsies Volum’ Express suya dayanıklı maskara. Bu benim en sevdiğim suya dayanıklı maskara ve bu ay kurtarıcım oldu. Tüm ay boyunca göz damlası kullandım ve kullanabildiğim tek maskara bu oldu. Hacim ve uzunluk veren bir ürün, topaklanma da yapmıyor. Yalnız hacim vermesi için önce birkaç kez kullanmak gerekiyor. İlk kullanmaya başladığınızda sadece uzunluk veriyor. Birkaç kez kullanmayla ve maskaranın biraz kurumasıyla birlikte de daha iyi sonuç veriyor. Gerçekten de suya dayanıklı ve hiç bulaşma yapmıyor. BAYILDIĞIM bir ürün! 20₺ civarında bir fiyatı olması lazım.

The blush I used the most this month is the Daniel Sandler Watercolour Fluid Blusher in “Cherub”. I think this will be my wedding blush! Like the name suggests it is a watery blush and you have to give it a good shake before applying. I usually use my finger tips to apply it. I start with a tiny amount and if I need more I keep re-applying. It has a powder finish and this colour is absolutely gorgeous! It is a perfect soft pink and since this a liquid product it looks so dewy on the cheeks. Also, the staying power of this is really good. It lasts me whole day and normally nothing lasts on my cheeks for more than a couple of hours. I use this on its own but you can apply this under a powder blush for even more staying power. It retails for 15,50GBP for 15ml of product.

Daniel Sandler Watercolour Fluid Blusher

Daniel Sandler Watercolour Fluid Blusher Swatch

Bu ay en çok kullandığım allık Daniel Sandler Watercolour Fluid Blusher’ın “Cherub” rengi oldu. Galiba düğün allığımı buldum ben! İsminden de anlaşılacağı üzere su gibi bir allık ve kullanmadan önce iyice çalkalamak gerekiyor. Ben genellikle parmak uçlarımla uyguluyorum. Ufacık bir miktarla başlayıp gerekirse tekrar uygulayarak rengi yoğunlaştırıyorum. Pudramsı bir bitişi var ve rengi muhteşem! Mükemmel bir açık pembe rengi var ve yanakta çok aydınlık duruyor. Ayrıca kalıcılığı da çok iyi. Benim iki saatten fazla bir şey kalmayan yanağımda bile tüm gün dayanıyor. Ben bu ürünü tek başına kullanıyorum ama eğer kalıcılığını daha da artırmak isterseniz pudra bir allığın altına da sürebilirsiniz. Ben bu allığı Look Fantastic‘ten 14,50GBP’ye aldım. Ürününün miktarı da 15ml.

The last item I want to talk about today is something I’ve been eyeing for a long time, the Chanel Rouge Allure Gloss in “13 Affriolant”. I have to say that the main reason I wanted this was because of its packaging. I love the clickable, sleek packaging of this. You click on top of it and release the gloss wand. I also love the colour of course, it is a beautiful pink-coral shade. I like applying this lightly so that it won’t be too bright. But make sure your lips aren’t dry before appyling this as it tends to cling on those dry patches. It’s not that sticky like most glosses but the staying power is not great either. It slowly fades away after a couple of hours. These glosses retail for 34$.Chanel Rouge Allure Gloss

Chanel Rouge Allure Gloss Swatch

Son bahsetmek istediğim ürünse uzun zamandır peşinde olduğum bir şeydi, Chanel Rouge Allure Gloss’un “13 Affriolant” rengi. Şunu söylemeliyim ki bunu istememdeki asıl neden ambalajıydı. Basılabilir, şık ambalajına bayıldım. Üstüne bastığınız zaman parlatıcı kısmı ortaya çıkıyor. Tabi ki rengine de bayılıyorum, çok güzel pembe-mercan bir rengi var. Fazla parlak olmaması için ben bu ürünü hafifçe uygulamayı seviyorum. Yalnız ürünü kullanmadan önce dudaklarınızın kuru olmamasına dikkat edin çünkü kuru alanlara yapışabiliyor. Pek çok parlatıcı gibi fazla yapışkan değil ama kalıcılığı da harika değil. Bir iki saatten sonra yavaş yavaş kayboluyor. Bu parlatıcıların satış fiyatı 119₺.Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s