NEW: NARS HOLIDAY 2015 / YENİ: NARS 2015 ÜRÜNLERİ


Hi everybody! Welcome the first post of First Look Friday :). Today I’ll talk some new, limited edition, oh-so-beautiful Nars… Nars has come out with yet another beautiful palette. Well… two palettes… and a foundation… and featuring Tilda Swinton. Now I won’t be able to review the foundation since I don’t use any foundation in my makeup routine but I’d love to swatch and review the palettes as soon as I get my hands on them.

NARS-Narsissist-Blush-Contour-Lip-Palette-3

Herkese merhaba! Yeni ürünlerden bahsedeceğim First Look Friday’in ilk yazısına hoş geldiniz :). Bugün Nars’ın yeni çıkan limited edition güzelliklerinden bahsedeceğim… Nars yine müthiş bir, hatta iki palet, hatta bir de fondöten ve hatta reklamlarında Tilda Swinton’la birlikte karşımıza çıkıyor. Fondöteni kendi makyajımda fondöten kullanmadığım için inceleme şansım olmayacak ama paletleri elime geçirir geçirmez incelemeyi planlıyorum.

First off, the Narsissist  Blush, Contour and Lip Palette… The palette contains the brand’s most known bronzing powder; Laguna, and the brand’s most known highlighting blush; Albatross. Yep… that’s two favourites in a palette, and more. The palette also contains three limited edition blushes; Roman Holiday (a Barbie-ish pastel pink which was also a part of their Holiday 2014 Gifting sets), Enthralled (a beautiful pinkish shimmer) and Enrapture (a brownish rose). There’s also a lip gloss included; Istria (a beautiful light pink) which makes up the “lip” part of the palette. The palette comes in a pretty mirrored packaging although I kinda doubt that it’s stay pretty once you start getting fingerprints all over it but it sure is convenient. The only thing I’m not 100% okay with this palette is its name. Since Laguna has some shimmer in it and not completely matte, I’d advise against contouring with it. I think “Blush, Bronzer and Lip” would be a more appropriate name for this. This palette retails for 59$ with a value of 103$.

Öncelikle Narsissist Allık, Kontür ve Dudak Paleti’nden bahsetmek istiyorum… Bu palet markanın en bilinen bronzlaştırıcı pudrası Laguna’yı ve yine markanın en bilinen aydınlatıcı allığı Albatross’u, ve daha fazlasını içeriyor. Palette aynı zamanda üç adet allık da bulunuyor; Roman Holiday (Nars’ın Holiday 2014 hediye setlerinden birinde de bulunan pastel Barbie pembesi), Enthralled (müthiş bir ışıltılı pembemsi) ve Enrapture (kahvemsi bir gül rengi). Istria adlı açık pembe dudak parlatıcısı da paletin “dudak” kısmını oluşturuyor. Paletin ambalajı da çok güzel aynalı bir ambalaj, gerçi kullandıkça üzerindeki parmak izleriyle ne kadar güzel kalır bilemem ama kullanışlı olduğu kesin. Paletle ilgili %100 katılmadığım tek şey paletin adı. Laguna içinde hafif ışıltılar olan bir bronzlaştırıcı olduğu için bence kontür yapmaya pek uygun değil. Paletin adı “Allık, Bronzlaştırıcı ve Dudak” olsaymış daha iyiymiş. 103$ değeri olan bu paletin Amerika’daki satış fiyatı 59$.

s1681766-main-hero-300

Top / Üstte: Istria lip gloss Middle L-R / Ortada soldan sağa: Enrapture, Enthralled, Roman Holiday Bottom L-R / Altta soldan sağa: Albatross, Laguna

NARS-Narsissist-Blush-Contour-Lip-Palette-2

The other item is the Narsissist Dual Intensity Eyeshadow Palette. I think everbody by now knows how pigmented and buttery are these shadows by Nars. They have a gorgeous texture. This palette contains eight amazing eyeshadows. It also comes in the same mirrored packaging of the other palette but this time with a travel size brush. Nars says they are crease-proof up to eight hours, we shall see… The shadows can be used wet or dry, and they actually give a pretty intense effect when wet. All shadows are shimmery and frosty, not glittery though, and can be used as eyeshadow or liner. As a neutral lover I even like the navy colour in this palette. I think all the colour are gorgeous but my favourites would be Himalia (dark champagne), Ursa Major (bronze brown) and Subra (deep burgundy). All the shades except Ursa Major in this palette are part of their permanent Dual Intensity mono shadows. This palette retails for 79$ with a value of 218$.

Bahsetmek istediğim diğer palet; Narsissist Dual Intensity Far Paleti. Bence şu ana kadar herkes Nars’ın farlarının ne kadar pigmentli olduğunu öğrenmiştir. Müthiş bir yapıları var. Bu palette de sekiz harika renkte far var. Palet, öteki gibi aynalı ambalajda geliyor ancak bu sefer bir de seyahat boy fırça var yanında. Nars, bu farların sekiz saate kadar dayanabileceğini söylüyor, göreceğiz bakalım… Farlar hem kuru hem ıslak kullanılabiliyor ve ıslak kullanıldığında oldukça yoğun bir efekt veriyor. Farların hepsi ışıltılı, ama simli değil, ve far olarak da eyeliner olarak da kullanılabilirler. Doğal renkler seven biri olarak ben paletteki lacivert renge bile bayıldım. Tüm renkler harika gözüküyor ama benim favorilerim Himalia (koyu şampanya), Ursa Major (bronz kahve) ve Subra (koyu bordo). Ursa Major hariç tüm renkler Nars’ın kalıcı koleksiyonu Dual Intensity tekli farlarda mevcut. 218$ değeri olan bu paletin de Amerika’daki satış fiyatı 79$.

Update: Artık Türkiye’deki Sephoralar’da da bu koleksiyonu bulabilirsiniz 🙂

s1681758-main-hero-300

Top row L-R / Üst sıra soldan sağa: Europa, Himalia, Ursa Major, Subra Bottom row L-R / Alt sıra soldan sağa: Andromeda, Lysithea, Giove, Sycorax


 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s